Věci veřejné opustily jednání předčasně. Ilustrační foto

Věci veřejné opustily jednání předčasně. Ilustrační foto | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Vládní krize sílí, VV uraženě práskly dveřmi. Budoucnost vlády je nejistá

  • 3562
Premiér Petr Nečas důrazně varoval koalici před vyslovením nedůvěry vládě. Koalice musí být v úterním hlasování jednotná, jiný postup bude jasným porušením koaliční smlouvy, řekl po jednání grémia ODS. Velmi ostře odmítl přistoupit na jakékoli podmínky, které si kladly zejména VV. Ty následně schůzku předčasně opustily.

Nečas své koaliční partnery ještě před jednáním jasně varoval před jakýmkoli vydíráním či nátlakem. VV například podmiňovaly podporu vládě odvoláním policejního prezidenta Oldřicha Martinů, což požaduje ministr vnitra Radek John.

"Pokud by byla nastolena otázka výměny na pozici policejního prezidenta, strana si nedovede představit, že by se to netýkalo i vedení ministerstva vnitra," řekl Nečas.

Když se ale zástupci Věcí veřejných na úplném začátku schůzky dozvěděli výsledky grémia ODS, opustili jednání koaličních špiček o budoucnosti vlády.

"Jednání skončilo předčasně," potvrdil premiér Nečas. Nevyloučil ale, že by se mohla uskutečnit další schůzka. Je prý "připraven dále komunikovat".

Podle ministra obrany Alexandra Vondry byla Nečasova slova špatně interpretována. Výměnu ve vedení vnitra zmínil prý jen ve spojitosti s chováním VV, které podmiňovaly vyslovení důvěry vládě odchodem policejního prezidenta Martinů. Neplatí tedy obecně, upřesnil v ČT.

Poslanci budou o nedůvěře vládě hlasovat v úterý. Pokud vláda padne, ČSSD chce jako nejsilnější politická strana získat možnost sestavit novou, uvedl její místopředseda Bohuslav Sobotka. Hlasování navrhli právě sociální demokraté v souvislosti s aférou kolem odstupujícího ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS). (čtěte vše o kauze)

VV rozhodnuty nejsou, TOP 09 vládu podpoří

Věci veřejné dosud nejsou rozhodnuty, jak budou postupovat. Chebská buňka dnes například vyzvala poslance, aby vyslovili vládě nedůvěru, pokud nebude bývalý ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek jmenován zpět do čela úřadu. (čtěte více)

padne vláda?

K vyslovení nedůvěry vládě je potřeba přinejmenším 101 hlasů. Opozice jich má nyní 82. Poslanci ODS a TOP 09 slíbili vládě podporu. Pokud by měla vláda padnout, muselo by 19 poslanců Věcí Veřejných zvednout ruku pro nedůvěru vládě. VV mají ve Sněmovně 24 křesel.

Redakce iDNES.cz a MF DNES se pokoušela kontaktovat jednotlivé poslance a zjistit, jak se zítra ve Sněmovně zachovají. Ti, kteří na dotaz reagovali, většinou prohlásili, že zatím nevědí a rozhodnou se až v úterý.

"Neznám výsledky jednání K9. Ale budu hlasovat tak, jak se zítra klub dohodne," prohlásil známý rebel Stanislav Huml. "My ale nejsme ti, kdo chtěli ukrást půl miliardy," dodal ještě Huml v narážce na peníze, které měly zmizet v kauze Drobil.

Nečas si může být jistý alespoň podporou druhého koaličního partnera. TOP 09 vzkázala, že kabinet podpoří. "Nemáme žádný koaliční problém, vládu podpoříme" řekl předseda strany Karel Schwarzenberg.

Podle Miroslava Kalouska bylo na jednání navrženo několik kompromisů, které by koaliční problémy vyřešily, ale Věci veřejné a ODS nebyly schopné se dohodnout.

"Nejsem prorok ani psychiatr," řekl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg na otázku, jak podle něj budou poslanci VV v úterý hlasovat. Během krátkého vystoupení naznačil, že vztahy mezi ODS a VV už jsou příliš zatíženy emocemi.

"Je povinností dodržet koaliční smlouvu"

Před nejednotností koalice varoval před jejím jednáním premiér Petr Nečas. "Je povinností koalice bez jakýchkoli podmínek a jakýchkoli dodatečných požadavků dodržovat koaliční smlouvu a odmítnout vyslovení nedůvěry vládě složené ze tří koaličních stran," zdůraznil.

V koaliční smlouvě se strany zavázaly postupovat po celé volební období jednotně a v plném počtu svých poslanců při hlasování o vyslovení důvěry či nedůvěry vládě, připomněl. "Tečka. Žádné další podmínky. Toto je závazek z koaliční smlouvy a my nepožadujeme nic jiného, než dodržení koaliční smlouvy," uvedl.

Nečas na tiskové konferenci sdělil, že do poloviny února vláda schválí tři zásadní body: protikorupční balíček, zákon o generální inspekci bezpečnostních sborů a balík reforem, které chce prosadit. "S těmito kroky také vláda spojí svou důvěru," dodal.

Kauza Drobil nebude podle Nečase v žádném případě zametena pod koberec. "Jednoznačně odmítáme jakékoli lživě vytvořené souvislosti mezi Státním fondem životního prostředí a financováním ODS. Budeme trvat na důsledném prošetření všech okolností tohoto případu."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video