Krymští Rusové v centru Simferopolu vítají rozhodnutí místního parlamentu o připojení poloostrova k Rusku (6. března 2014) | foto: AP

KOMENTÁŘ: Putin křísí Sovětský svaz, stačí už jen změnit jméno

  • 310
Rychlopalný ruský prezident Vladimir Putin nepolevuje. Krym se pod jeho okupačním patronátem ve čtvrtek oddělil od Ukrajiny a zákonodárci v Moskvě současně mění zákony tak, aby se poloostrov mohl stát součástí Ruské federace.

Takže zbývá už jen jedna věc. Federaci přejmenovat tak, aby každý věděl, že to, oč tu kráčí, je vzkříšení Svazu sovětských socialistických republik opět s Rusy coby vůdčím národem celého impéria. Vladimire Vladimiroviči, či spíše Vissarionoviči, stihnete s novým názvem vyrukovat ještě dnes? Popularita vám třeba vyskočí ještě výš, až do výšin známých ze Stalinových dob.

Nebo to nakonec možná nebude tak horké? Možná jsou Putinovy kroky jen divadlem, jehož pravým cílem je navýšit cenu, aby pak mohl v jednáních s Kyjevem a Západem slevovat a vydávat se za mírotvorce ochotného ke kompromisům. Třeba ve smyslu, že Krym formálně Ukrajině zůstane, leč fakticky na strategický poloostrov kyjevská jurisdikce už nikdy nedosáhne.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Luděk Navara: Poučí se svět na Ukrajině z roku 1938 a 1968?
  • Jiří Stránský: Kéž by po jitroceli bylo vidět politikům do hlavy
  • Břetislav Rychlík: Čemu nerozumějí, toho se bojí
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Jenže na věci to zase až tolik nemění. Už zaznělo mnoho historických paralel snažících se ozřejmit, co se to děje jak na Ukrajině, tak i v Putinově hlavě. I Hillary Clintonová nedávno při jedné večeři pro stranické sponzory srovnávala Putina s Adolfem Hitlerem, protože zabrání Krymu prý připomíná führerův postup vůči Sudetům. Svoje slova však začala diplomaticky zmírňovat hned, jakmile se to zjistilo. V ryze mechanické rovině má samozřejmě Clintonová pravdu, ale vtip je v tom, že tmelicím prvkem Putinovy totalitní říše není nějaká ideologie, a to ani komunistická, natož nacistická.

On staví na patriotismu a nostalgii. A to konkrétně na časech, kdy panoval kágébácký pořádek, pila se vodka, nikde nehořely pneumatiky a nikdo nemusel mít strach z toho, že ponese nějakou zodpovědnost. A lidé po světě se v noci ohlíželi za Sputnikem, jak hrdě krouží po oběžné dráze.

Evropské země pozastavily rozhovory s Ruskem o vízech a obchodní dohodě a pohrozily dalšími sankcemi. To je z našeho pohledu logické, byť víme, že tenhle trest nebude moc ostrý už proto, že sem Moskva dodává plyn, takže je nutné s ní nějak do budoucna vycházet. Putin zkrátka bude po jejich případném zavedení trochu izolovanější, ale jistě ne tak, aby ho to bolelo. Mírná izolace pak jen posílí jeho postavení v očích těch, kteří za jediný pevný bod ve svých depresivních vesmírech považují to, co kdysi bylo a co on tak ztělesňuje.

Byť zatím neteče krev, sledujeme v přímém přenosu uzavírání hrozivého kruhu, který zahájil Lenin, děsivě vykolíkoval Stalin, rozdrobil Jelcin a nyní opět s bohorovnou, v našem světě už takřka zapomenutou drzostí vzkřísil Putin. Máte nějaký nápad, jak to staronové soustátí adekvátně pojmenovat?

O Putinovi a sovětizaci hovořila na své přednášce exministryně Clintonová:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue