Vladimíra Dvořáková

Vladimíra Dvořáková | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Vladimíra Dvořáková: Plzeňská právnická fakulta je riziko pro stát

  • 221
Plzeňská právnická fakulta, jejíž reputaci zničilo švindlování s tituly, bojuje o svou další existenci. Když se nepolepší, hrozí jí úplný konec. Říká to Vladimíra Dvořáková, jejíž akreditační komise problémy na škole odhalila a přirovnala je k mafiánským praktikám. "Teď chystáme kontroly dalších škol," plánuje.

Nebojíte se, že už na vás mafie vypsala odměnu?
Já bych to nedramatizovala. Samozřejmě něco se dávalo do pohybu už dva roky, během kterých se akreditační komise v plzeňské právnické fakultě rýpe, zkoumá, píše hodnocení. Ale nemyslím, že bych měla být cílem mafie.

mafie ve vedení

Hovořím o organizované síti. O systému, kterým prochází policisté, podivní podnikatelé, politici, soudci, advokáti a státní zástupci. A mají to spojené s tím Ústavem státu a práva.

Jaké věci se dávaly do pohybu?
Dvě věci se mohou objevit. Za prvé bude pokus mě zdiskreditovat, zpochybnit moje morální a odborné kvality. Vždy je potřeba znejistit dotyčného. A za druhé zlikvidovat instituci, tedy znejistit autoritu akreditační komise. Ukázat, že ona je viník. A volat po mém odstoupení, protože jsem na to nepřišla dříve.

Ano, plzeňská práva mají špatnou pověst dost dlouho, hodně politiků si tam jezdilo pro diplomy v rychlokurzech. To vám nebylo podezřelé?
Kdybychom měli kontrolovat každou školu, kde studuje politik, dost těžko bychom stíhali. Je hodně politiků, co si dodělávají vysokoškolské vzdělání na různých školách, a já jim nemíním vyčítat, že si zvyšují kvalifikaci. Ale my nemůžeme naběhnout vždy, když někde studuje politik, celebrita nebo třeba jejich dítě, a hned tam dělat kontrolu.

Kdy jste tedy poprvé odhalili potíže v Plzni?
V roce 2007. Při rutinních kontrolách jsme narazili na více podnětů. Tím hlavním byla velmi nestandardní spolupráce plzeňské fakulty se soukromou vysokou školou v Karlových Varech. To byla hodně silná informace. Netradiční přijímačky pro absolventy bakalářského studia z Varů, kteří přestupovali do magisterského studia do Plzně. Tehdy jsme si ještě mysleli, že jde spíše jen o nepořádnost kolegů.

Proč jste vše naplno řekla, až když praskl skandál s plagiáty?
Dlouho jsem váhala. Když na kterékoliv jiné fakultě řekneme: "máte ty a ty problémy", rychle se je snaží odstranit, aby neriskovali odebrání akreditace. V Plzni nic neodstraňovali. V září to začalo eskalovat, mnoho věcí se spojovalo. Mně došla věc, která je v této kauze podstatná. Oni byli zároveň ve vedení Ústavu státu a práva, tedy autoritativního pracoviště dávajícího posudky. Ti lidé byli ve funkcích rozhodců v operacích, v nichž figuroval i majetek státu.

Vladimíra Dvořáková

Vy jste to nazvala mafií a lidé z vedení fakulty vás za to chtějí žalovat. Nepřehnala jste to?
Já hovořím o organizované síti. O systému, kterým prochází policisté, podivní podnikatelé, politici, soudci, advokáti a státní zástupci. A mají to spojené s tím Ústavem státu a práva. Tušení jsem měla dříve, ale nechtěla jsem to přehánět s konspirativními teoriemi. Najednou však začala spousta věcí zapadat do sebe a já jsem usoudila, že to musím říct. Ne za akreditační komisi, ale jako politolog, který těm věcem trochu rozumí. Považuji to za bezpečnostní riziko a považuji za svou povinnost to takto sdělit. Podání žaloby na mě je logické, cílem je znedůvěryhodnit mě. Není podstatné, jestli vyhrají, nebo ne. Je-li člověk vyšetřován, už je mravně divný.

Jaké máte pro svá podezření o mafii důkazy?
Tohle jsou přece takové znaky netransparentnosti, že to představuje bezpečnostní riziko pro stát. Jak se postupně objevují další a další informace o různých propojeních, tak mě to ubezpečuje, že riziko je větší, než jsem si vůbec myslela. Je na vyšetřovatelích, aby dokázali, co kdo přesně udělal a kdo za to odpovídá. My jsme komise, která hodnotí kvalitu vzdělávání. Já jsem bohužel zároveň politolog, který se zabývá bezpečností, tak jsem to řekla. Ale nebudu dělat detektivní kancelář.

Co bude s plzeňskými právy dál?
Samozřejmě školu posuzujeme. Minulé vedení dovedlo fakultu takřka ke krachu, znehodnotilo diplomy většiny poctivých absolventů. Budeme od nového vedení žádat transparentní kroky, aby se vyloučily další pochybnosti.

Vladimíra Dvořáková

Na právnickou fakultu v Plzni se dostala jako šéfka Akreditační komise Ministerstva školství ČR, která ověřuje kvalitu výuky na vysokých školách. Komise se snaží vyšetřit bouřlivé poměry na fakultě. Dvořáková při tom dospěla k závěru, že na plzeňských právech řádila mafie. Přijde jí podezřelé, že na fakultě získali až příliš snadno právnické tituly významní lidé ze státní správy. Mezi nimi byl například šéf celníků či Ředitelství silnic a dálnic. Poslední kapkou pro zveřejnění podezření pro ni byla plagiátorská aféra děkana a proděkana.

Jinak fakultu zavřete?
Kdyby se to nijak nehýbalo, tak existuje riziko, že můžeme omezit přijímání nových studentů. Dále můžeme chtít, aby u státních závěrečných zkoušek byli přítomni lidé z jiných fakult, aby byla garance. A nakonec můžeme odejmout i akreditace. V tom okamžiku se už opravdu učit nemůže. Budeme sledovat, jak dalece je škola schopna se zregenerovat. Fakulta zůstane jedině v případě, že bude naprosto jasné, že je transparentní.

Švindluje se s tituly i na jiných školách?
Jednorázové pochybnosti, že někdo někde přimhouřil oči při zkoušce, nemohu vyloučit. Ale nedomnívám se, že by se někde vytvořila taková síť jako v Plzni.

Vaše komise povolila hodně soukromých vysokých škol, všechny asi nelze uhlídat, ne?
Mnozí nám vyčítají, že jsme dali asi 45 souhlasů ke vzniku soukromých škol. Ale projednávali jsme zhruba 150 žádostí. Čili je vyšší počet lidí, kteří to nedostali a kteří nejsou nadšeni. Na vysokých školách se obecně vzepřou podvodům sami vyučující, studenti, akademický senát. To si mají hlídat, ne že všude bude stát akreditační komise.

Chystáte teď nějaké zesílené kontroly škol?
Po plzeňské aféře se chceme zaměřit na dva problémy. První je udělování malých doktorátů, jeho průhlednost. A velkou bolestí je expanze poboček, které si vysoké školy vytvářejí. Máme obavy z toho, že tam někdo něco učí jinak, než je uvedeno v akreditačních spisech. To je riziko z hlediska kvality vzdělávání.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video