Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vladimír Železný: Čeští politici jsou poživační amatéři

  13:15
Vladimír Železný, bývalý ředitel televize Nova a dnešní europoslanec, patří mezi nejkontroverznější české politiky. Co si myslí o současné vládě? O ODS? A o Lisabonské smlouvě?

Vladimír Železný varuje před přijetím Lisabonské smlouvy. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Pane europoslanče, sledujete jako bývalý ředitel Novy vývoj v českých televizích?
Ano.

A proč v Česku příliš neuspěla na Západě tak populární reality show?
Jako ředitel Novy jsem například zakázal pořad Big Brother. Cena za něj je přemrštěná a vyžaduje absolutní spolupráci diváka po celou dobu vysílání. Ale divák je už unavený. Navíc je smrtící, když reality show pouští proti sobě dvě televize.

Ptám se proto, že jako reality show vypadá dnes česká politika, a divák je z ní už skutečně unavený.
Je velmi, velmi unavený. Ale hlavní problém české politiky je, proč do ní politici vlastně jdou.

Proč?
Protože jsou chudí.

To vy nejste.
Nejsem. Většina politiků neuspěla v podnikání, nikdy si nevydělali ani korunu nad standard běžných platů. Systém ČSSD i ODS trpí stejným problémem – politici těchto stran jsou zpravidla poživační lidé, kteří mají občas chuť rozhodovat.

Jak občas? Jak to přesně myslíte?
Někteří dokonce trpí nechutí rozhodovat. Jestli někteří naši politici říkají, že nechtějí mít moc a nechtějí rozhodovat, ať nedělají politiku. Vždyť čekají od politiky jen další a další benefity.

To zřejmě neřeknete nic hezkého ani o vládě Mirka Topolánka, že?
Jsem velmi zklamaný vládou. Zejména jejími postoji k evropské spolupráci a Lisabonské smlouvě.

Jenže současný kabinet byl a je kritičtější k EU než předtím ČSSD.
Ano, ale její veletoč kolem Lisabonu, který je zdůvodňován obavami z Moskvy, považuji za mimořádně pokleslou argumentaci. Jsem zklamaný liknavostí, ledabylostí, amatérismem. Poláci si dokázali při jednání s Merkelovou vyjednat za 40 minut výjimku z charty základních práv EU. Česká vláda se ani neobtěžovala udělat si expertizu. Je to nezodpovědné. Nevím, zda to bylo způsobeno probíhající lyžařskou sezonou, či vnějšími vlivy.

Narážíte na cesty premiéra za lyžováním státní letkou?
Vy jste to řekl. Vidím hlavně hluboké nesoustředění vlády ke klíčovým evropským otázkám, které mohou mít význam v průběhu dalších dvaceti let. To mě ohromuje.

Co vás ještě ohromuje?
Že se tvrdí, že na jednu z nejotevřenějších ekonomik světa, což jsme my, že na tu montážní halu, což jsme my, nedopadne ekonomická krize. Je to nezodpovědné vůči občanům. Čeká nás přitom tvrdé období s drastickým snižováním zaměstnanosti. Podle všeho nás na jaře dopady krize dostihnou.

Konvenuje vám v něčem opozice? Myslím především ČSSD.
Ne. Nenalézám v ní reálnou opozici vůči charakteristikám vlády, které jsem popsal. Bohužel.

Když jste hovořil o benefitech plynoucích z politiky, už jste se rozhodl, zda budete příští rok kandidovat opět do europarlamentu?
Ještě ne. Jsem mezi dvěma póly – mezi kontinuitou, k níž by měl být člověk loajální, a mezi soukromým a osobním životem. Chcete dál trávit život na letištích a v autech, nebo nechcete? Nevím. Ač nerad, musím do toho započítat i svůj věk a to, čeho chci ještě dosáhnout.

Kdy se rozhodnete?
Začátkem února. A mám to zatím tak 50 na 50. Jako v reality show.

Europoslanci jsou málo vidět v českých médiích. Teď se hovoří o vzniku nových stran na pravici. Kde jste vy na politickém spektru?Výrazně vpravo. Ve smyslu konzervativním. Nejblíže bych se cítil v britské konzervativní straně.

V souvislosti s novou stranou se objevilo i vaše jméno. Myslíte si, že je taková strana u nás potřebná?
Ukážou to parlamentní volby a indikátorem bude už příští rok hlasování do Evropského parlamentu.

Jak se zakládání nové strany týká vás osobně?
Vždyť já jsem předsedou politické strany – Nezávislých demokratů. A ty nechci opustit. To by bylo pomýlené a politicky nekorektní.

Odpovězte mi jasně. Mohl byste být členem nové politické strany?To je složitější otázka. Možná vaši čtenáři netuší, že v Evropě existují národní strany a také evropské strany. Byl jsem společně s několika dalšími lidmi před několika týdny zakladatelem evropské strany Libertas, která má kořeny v Irsku. Chci desetkrát zdůraznit, že k tomu, aby vznikla Libertas Česká republika, je ještě čas. Střízlivě by se měly zhodnotit její možnosti a zda její činnost může imitovat činnost Libertas v Irsku.

Kdyby vznikla česká Libertas, byla by vaše strana její součástí?Nikoli. Zvažovali bychom, zda bychom jako evropská strana přijali její českou část. Ale pokud by ta byla blízká Nezávislým demokratům, tak by nic nebránilo spojení. Uvidíme po kongresu občanských demokratů, zda se z ní někdo vydá jiným směrem.

Vy novou pravicovou stranu u nás tedy skutečně nezakládáte?
Je to řízená kampaň.

Kdo ji řídí?
Osoby končící na -ík. Těch je dost kolem čelných představitelů.

Mezi "íky" mohu zařadit jména Marek Dalík a Jaroslav Tvrdík?
Můžete. Zpráva o nové straně byl mimořádně obratný krok, který měl před kongresem ODS odstřelit ty, kteří nebudou nadšeni z výběru delegátů a z toho, jakou platformu kongres zaujme k Lisabonu a dalším klíčovým otázkám. Ti měli být předem označeni za pseudosarajevské zrádce.

Vladimír Železný

Objevilo se i to, že byste mohl financovat založení nové strany.
Co vy víte o mých financích?

Před chvilkou jste přece říkal, že nejste chudý.
Nejsem. Mám na důstojný život. Ale nejsem osoba, jako se to stalo v Irsku, abych mohl založit velkou a velmi dobře dotovanou stranu.

A další spekulace: tvářemi nové strany bude i Jana Bobošíková a Vladimír Železný. Jenže vaše vztahy s ní nejsou nejlepší.
Nejsou. Objevilo se to záměrně a bylo by komplikované být spolu v jedné straně. Už jenom, že se objevuje jméno Železný, vždyť to jméno považují mnozí za kontroverzní, a to má sloužit k diskreditaci některých lidí, kteří chtějí založit novou stranu. A uznávám, že jsem svým způsobem poškozující jméno, dokud nedoběhnou moje trestní kauzy.

V jakém stavu vlastně jsou?
Opět se teď oddálil už jeden mnou vyhraný spor. Na jak dlouho? Na pět, na šest měsíců? To budeme akorát někde u eurovoleb. Letos v březnu jsem se svými trestnými kauzami vstoupil už do desátého roku. Nic není přitom pravomocně uzavřeno. Zatím jsem vše přežil, ale příjemné to není. Kvůli těm kauzám jsem například mimořádně cudný ve vztahu k panu prezidentovi.

Cože? Vy a cudný?
Myslím to vzhledem k hodnocení názorové blízkosti s prezidentem.

Vždyť jste si názorově blízcí. Jste zván na recepce na Hrad, chodíte na křty jeho knížek, byl jste na jednání Ústavního soudu v Brně, kde on kritizoval Lisabonskou smlouvu.
Máme velmi výjimečného prezidenta. Málokdy jsme měli prezidenta s takovou intelektuální kapacitou a výbornou schopností analýzy. Až s doběhem času to veřejnost ocení.

I o vás se kdysi hovořilo jako o možném kandidátovi na prezidenta.
Vždy jsem to vylučoval. Jsem člověk exekutivní. Kdybyste se mě zeptal, zda vylučuji na věky věků post premiéra, tak bych byl náchylný to vyloučit vzhledem k věku či únavě, ale úplně to vyloučit nemohu.

"Lisabonská smlova je mrtvá a neplatí"

Tak jste se sám teď kandidoval. Souvisí úvahy o vzniku nové strany s odporem některých lidí s Lisabonskou smlouvou?
Ta je spouštěcím mechanismem. ODS totiž driftuje doleva od původních základů, a toto je výsledkem. Topolánkova skupina není schopna reflektovat jiné názory. Pokud ODS nebude schopna přijmout alternativní postoj k Lisabonské smlouvě, tak se rozštěpí. To se projeví i při sestavování kandidátek této strany do europarlamentu a sněmovních voleb.

A kandidáti do Evropského parlamentu se mohou těšit v budoucnosti navíc na daleko větší platy.
Ano, budou nově placeni přímo Evropskou unií a plat bude oproti dnešku mnohonásobný. Umím si proto představit, že nastane větší tlačenice na kandidátkách stran, protože ti, co nejsou ještě zabezpečeni a nedokázali se zajistit státními zakázkami, se budou snažit se tam dostat.

Zúčastnil jste se jednání Ústavního soudu v Brně o Lisabonu. Jaké máte vůči smlouvě hlavní výhrady?
Problém je bohorovnost vlády, která neinformovala občany. Smlouva dává v případě hlasování nepřiměřenou moc velkým zemím. Když je odbouráno právo veta, tak stačí Německo s Francií a jeden další velký stát a je prakticky rozhodnuto. Je to pro nás drasticky nevýhodné. Neznám případ v politických dějinách, že by si nějaká země vyjednala podmínky přistoupení k nějaké organizaci, získala za to nějakou volební váhu a tu pak, aniž dostala sebemenší protihodnotu, odevzdala. To udělala Česká republika i další země. Lisabonem se narovnává poválečná disproporce, kterou trpělo Německo.

Nemluvíte o tom pouze kvůli jistým problémům s Německem?
Trochu tím narovnáváme výsledek druhé světové války. Do jisté míry ponecháváme Německu část našeho vítězství, mám-li to říci brutálně. Z hlediska elementární politické mravnosti není vhodné, aniž to bylo vyobchodováno, odevzdat téměř polovinu své volební síly.

Jaké další možné nebezpečí v Lisabonské smlouvě vidíte?
Nesystémově je do ní zařazena Listina základních práv a svobod. Z ní si vyjednali výjimku Britové ze sociálních důvodů a Poláci z důvodu možných restitucí německého obyvatelstva, které bylo z jeho území odsunuto po válce.

Někteří říkají, že Lisabon prolomí Benešovy dekrety. Je to tak? Neprolamuje dekrety, ale prolamuje možnost restituce majetku pro sudetské Němce. To jsou dvě odlišné věci. Lisabonská smlouva do sebe zabudovává chartu, kterou mají státy už stejně přijatou v nějaké podobě. Jenže tím, že se zařadí do Lisabonu, tak z ní učiní nikoli právo na úrovni národní, ale právo výhradně na úrovni Evropské unie. Pozor, jedná se o práva individuální a současně zavádí Lisabonská smlouva rozšířené občanství EU a také to, že rozhodnutí evropské je vždy nadřazeno.

Co to může podle vás znamenat?
Zatímco teď rozhodovaly s konečnou platností české soudy a zamítaly restituce majetku sudetských Němců ze známých důvodů, pak by se o tom mohlo rozhodovat u Evropského soudního dvora v Lucemburku. Tam Malťan, Fin a Portugalec budou rozhodovat o tom, zda sudetský Němec, který tam už přijde jako evropský občan, je nadán stejným právem k restituci jako český občan na našem území. Na základě principu rovnosti budou podobní lidé tvrdit, že jsou diskriminováni, a podle toho může být rozhodnuto.

Vy si skutečně myslíte, že by se něco takového mohlo dít?
Vím, že se to stane. Mají dokonale připravené žaloby a budou se odvolávat na analýzy českých právníků. Čeští politici se v tom navíc vůbec neorientují. Nález, my vám nebudeme vracet restituce, už nebude probíhat na základě českého přezkumu, ale na základě získání evropského občanství.

Ale všichni naši politici tvrdí, že dekrety jsou neprolomitelné.
Jsou. Ale na základě toho, že bude porušeno evropské právo o rovnoprávnosti, bude řečeno, že český občan může restituovat a jiný ne a že to nejde. Všichni mají mít stejná práva jako evropští občané.

Byl odsun sudetských Němců po válce na základě kolektivní viny tedy podle vás spravedlivý?
Je skutečně problém, že vina nebyla zkoumána individuálně. S tím mohou někteří lidi argumentovat a podle mě uspějí. A můžeme si my dnes dovolit jim zaplatit?

Otázky kladu s dovolením já.
Dobře, ale sám víte, že peníze na to nejsou a nebudou.

Brněnský Ústavní soud argumentoval pro Lisabon také politicky. Mají takto soudci postupovat?
Byl jsem tím šokovaný. Například zaznělo, že po přijetí Lisabonské smlouvy bude muset v případě další stížnosti na ni zaujmout soud eurokomformní postoj. Co to je? Kde to vzali? To není v naší ústavě. Vyslechli jsme ideologickou přednášku o globalizaci, kterou bych čekal od zelených či socialistů. Levicovou přednášku o nutném blahu evropské integrace, která čelí zlu globalizace. Jenom jsem valil oči. Takový extrémní postoj jsem neslyšel ani od levičáků v Evropském parlamentu. To je zcela nebývalé! Chybělo mi už jen jako zdůvodnění globální oteplování.

Jak to podle vás nakonec s ratifikací Lisabonské smlouvy dopadne?
Ale vždyť ona je mrtvá! Irové ji odmítli. Není co ratifikovat! Nemůže platit, když ji Irové odmítli.

Může se přece referendum v Irsku opakovat.
Proč? Není podle dohod možné Lisabonskou smlouvu měnit. Změní-li se jen tečka na dokumentu, tak se musí opakovat celý proces ratifikace. Smlouva je mrtvá a neplatí. Jinak bychom narušili princip právnosti Evropské unie. Smlouva je spiknutím evropských elit.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

Hokej Česko - Finsko je pro řadu poslanců důležitější, divil se Fiala z SPD

10. května 2024  5:43,  aktualizováno  17:30

Korespondenční volbu čeká už jen závěrečné hlasování. Do boje o ni vstoupilo začínající hokejové...

Rusko útočí na Ukrajinu z nového směru. Bránit Charkov zamířily posily

10. května 2024  12:40,  aktualizováno  17:25

Ruské jednotky se pokoušejí prolomit ukrajinskou obranu v pohraničí na severu Charkovské oblasti,...

Hromadná nehoda na Kladensku. Při havárii čtyř aut se zranili čtyři lidé

10. května 2024  15:53,  aktualizováno  17:21

Čtyři auta havarovala v pátek odpoledne na křižovatce u Unhoště na Kladensku. Při nehodě se zranili...

Řidič auta zkřížil cestu náklaďáku, záchranáře přivolal elektronický systém

10. května 2024  17:08

Na křižovatce u Rájce na Rychnovsku se ve čtvrtek dopoledne srazilo osobní auto s nákladním vozem....

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...