Manželé z Petrohradu sledují v televizi poselství prezidenta Vladimira Putina o

Manželé z Petrohradu sledují v televizi poselství prezidenta Vladimira Putina o stavu země. (12. prosince 2012) | foto: Reuters

Naše demokracie musí vycházet z ruských tradic, prohlásil Putin

  • 22
Vladimir Putin pronesl své první poselství o stavu země od jarního návratu do Kremlu. Ruský prezident slíbil silnou a bohatou zemi s výkonnou ekonomikou i mocnou armádou a ostře varoval opozici před cizím vměšováním a cizími penězi v ruské politice.

Putin k bilanci předchozích 12 let u moci řekl, že už se udělalo nemálo, ale "teď je naším úkolem vytvořit silné a bohaté Rusko". "Rusko musí být silné a vlivné! Musí být a zůstat Ruskem!" apeloval Putin, který byl v březnu potřetí zvolen hlavou státu po čtyřech letech, během nichž si prohodil funkce se současným premiérem Dmitrijem Medveděvem.

Ve svém celkem devátém poselství apeloval rovněž na potřebu morální obrody země a obnovu tradičních hodnot. K tomu má přispět i posílení výchovné role školy, která potřebuje "autoritativní učitele", jakož i obroda "provinční inteligence" coby morální opory. I ruská demokracie má podle něj vycházet z ruských tradic, a ne z cizích norem.

"Jakékoliv vnější vměšování do našich záležitostí je nepřípustné. Politik, který dostává peníze mimo hranice Ruské federace, nemůže být politikem na jejím území," horlil Putin v Kremlu před tisícovkou hostů. Na adresu opozice dodal, že "civilizovaný dialog" je možný jen s politickými silami, které své návrhy předkládají civilizovaně a respektují zákon.

"Očista musí být důsledná"

Opozici se nepodařilo s moskevskou radnicí dohodnout sobotní pochod k prvnímu výročí masových protestů proti režimu. Hrozí tak podobný střet s policií jako při květnové demonstraci v předvečer Putinovy inaugurace. Potyčky se vyšetřují jako "masové nepokoje" a příprava státního převratu.

Plný sál v Kremlu bouřlivě tleskal i Putinovým slovům o nezbytnosti očisty státu od zkorumpovaných hodnostářů. Hlava státu se jim chystá zakázat vlastnit majetky a konta v cizině, což se má dotknout i aplaudujících zákonodárců. "Politika očisty bude tvrdá a důsledná," zdůraznil Putin. Mnoho komentátorů ale vidí za odhalováním korupčních skandálů jen jednorázovou kampaň.

Prezident také vyzval k zamezení úniku kapitálu do daňových rájů; do listopadu z Ruska odteklo už 61 miliard dolarů a do konce roku centrální banka čeká 70 miliard, což je třetí nejhorší výsledek po krizovém roce 2008 (skoro 134 miliard) a předvolebním loňském roce (80,5 miliardy).

Nezvykle důsledný

Ruská ekonomika podle prvního muže potřebuje restrukturalizaci, zbavit se závislosti na vývozu surovin a změnu orientace na Východ. Zapotřebí je "moderní tržní ekonomika, a ne státní kapitalismus", apeloval Putin, jemuž kritici vyčítají minulé zvyšování role státu a potlačování konkurence. Prezident také rozdal vládě spoustu úkolů. Kupříkladu rovná daň z příjmů se rušit nemá, ale daň z přepychu se má zavést v příštím roce.

Závěrem připomněl minulé úspěchy jako inspiraci ke splnění nových úkolů: podařilo se "prakticky" zdvojnásobit hrubý domácí produkt, státní dluh se snížil na desetinu a inflace na šestinu. Až do jeho nástupu Rusku každým rokem ubýval milion obyvatel ročně, což znělo jako "rozsudek smrti", ale tendenci se povedlo překonat a porodnost už převýšila úmrtnost.

"To je klíčový úspěch. Lidé nám uvěřili," zdůraznil. V minulosti se lepší budoucnost stále odkládala, teď však nastal čas "kolosálně si zlepšit život" již nyní. Putin, známý notorickou nedochvilností, vstoupil do sálu přesně ve 12 hodin moskevského času - a to spolu s datem plným dvanáctek podle astrologů věští úspěch. Většina Rusů je ale k magickému datu lhostejná.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video