V 90. letech byl Vladimír Mečiar hlavní hvězdou slovenské politiky.

V 90. letech byl Vladimír Mečiar hlavní hvězdou slovenské politiky. | foto: Profimedia.cz

Vladimír Mečiar: z „krále“ Slovenska se stal pěšákem

  • 33
Upřené pohledy do publika, rázná gesta, ostře řezané rysy a sem tam vtip. Když se Vladimír Mečiar s ceněnou pověstí politika odstaveného komunisty v 70. letech kvůli nesouhlasu s vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa o dvacet let později vynořil na politické scéně, nemohli se ho Slováci nabažit.

Podpora stoupenců je ale vrtkavá a zásluhy nic neznamenají. O tom se sám přesvědčil. I když je jedním z nejdéle sloužících politiků na Slovensku, dostává poslední dobou od koaličních partnerů Fica a Sloty jeden výprask za druhým.

Opozice matadorovi, kterému kdysi ležela u nohou třetina země, přisuzuje ještě potupnější roli: je prý ve vládě jen do počtu. Jeho strana se potácí na hranici volitelnosti.

Jeho kariéra ovšem začala závratně. Z neznámého právníka se vyšvihnul do sedla předsedy slovenské vlády v ČSFR. Dodnes zůstává tím, kdo Slovákům splnil jejich sen o tom, že se vymaní z nadvlády Čechů. Právě on spolu s Václavem Klausem před patnácti lety podepsal smlouvu o rozpadu Československa.

Kdyby tehdy někdo sledoval oddané oči Mečiarových voličů a měl hádat, kdo z obou "hlavních aktérů" – Mečiar, nebo Klaus – stane v čele své země na postu nejvyšším, málokdo by hádal toho druhého.

Tím spíše, když na volebních mítincích Mečiarovi kromě slovenských lidovek tu a tam vyhrávali i Eláni a jejich frontman Jožo Ráž se nechával slyšet, že "Vlado je jeden z mála správných politiků".

Rážovo ujišťování začalo ztrácet na lesku, když se vynořila kauza s únosem syna prezidenta Michala Kováče. Skupinka mužů ho tehdy vytáhla z jeho vlastního auta a za použití násilí ho převezla přes rakouskou hranici, aby ho omámeného vnuceným alkoholem vyložila před policejní stanicí v Hainburgu.

Podle jednoho ze svědků měl celou operaci řídit přes vysílačku přímo šéf Mečiarovy Slovenské informační služby Ivan Lexa. "Ve všech Lexových případech jste volali: Vinný! To křičeli i na Krista! A nyní ho všichni prosíme o odpuštění," nechal se nedávno v parlamentu pateticky slyšet Mečiar. Soudy totiž Lexovi nakonec nic neprokázaly.


KDO JE VLADIMÍR MEČIAR

Narodil se v roce 1942 ve Zvolenu.

Po okupaci sovětskými vojsky v roce 1968 ho vyloučili z KSČ. Pracoval jako pomocný tavič, dálkově vystudoval práva.

V roce 1991 založil stranu HZDS. Dodnes si udržel pozici jejího lídra.

Vladimír Mečiar zastával s přestávkami od roku 1990 do 1998 funkci slovenského premiéra. V současné době je poslancem slovenského parlamentu.

Je ženatý, má dva syny a dvě dcery.

První ránu však Mečiar dostal už v roce 1998, kdy po prohraných volbách nebyl schopný sestavit vládu. Záznam z pořadu slovenské televize, kdy se na závěr téměř rozplakal, dodnes obíhá po internetu na stránce YouTube. Očividně pohnutý Mečiar se tehdy nejprve několikrát nadechl a pak divákům zazpíval.

V rozhovoru pro Lidové noviny se před lety ke svému pěveckému vystoupení vrátil. "Byl jsem strašně vyčerpaný a byl jsem přesvědčen, že můj čas k odchodu nadešel. Přišel jsem do televize, sedl si, mluvil a najednou mi bylo hrozně smutno. Nevěděl jsem, co udělat – jsem přece chlap a plakat se nepatří. Tak jsem to vyřešil písní S pánom Bohom, idem od vás. Věděl jsem, jaký osud zemi čeká," řekl Mečiar.

Do politiky se přesto znovu vrátil. Mečiar není jen charizmatický vůdce. Novináři už od něj místo odpovědi slyšeli i sprosté poslání do ... A na internetu kolují i videa, kde Mečiar nezapře doby, kdy za dorostence trénoval box. Reportéra televize Joj drží přímo pod krkem. Rozzuřit ho dokážou hlavně otázky na jeho finanční poměry.

"Nejsem boxer ani zápasník," vyprávěl však pobaveně v jenom z rozhovorů s tím, že není žádný Idi Amin. Čerstvý pětašedesátník se čtyřnásobným by-passem se sice stále snaží hrát vysokou hru, ale jako by mu ze všech figurek zbývalo jen pár pěšáků.

Po nedávné aféře s podivnými obchody s pozemky pod Tatrami sice vyhrožoval odchodem z koalice, nakonec ale musel sklopit uši. Členové HZDS hlasovali jako spráskaní psi i pro Ficův vyvlastňovací zákon, proti němuž původně hlasitě vystupovali.

To, že Vlado ztrácí průbojnost, už cítí asi i Jožo Ráž. Na otázku deníku SME, koho Slovensko potřebuje, řekl, že nového Husáka. "Byl moudrý, výjimečně schopný, trpělivý, pokorný."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video