Vláda zatím poslance za Věci veřejné Stanislava Humla neztratí. I když váhal, před hlasováním o důvěře Nečasovu kabinetu oznámil, že pro vládu ruku zvedne.

Vláda zatím poslance za Věci veřejné Stanislava Humla neztratí. I když váhal, před hlasováním o důvěře Nečasovu kabinetu oznámil, že pro vládu ruku zvedne. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Vládě slíbil ano i rebel Huml. ČSSD nabídla, ať se dřív řeší povodně

  • 309
Rebelie poslance Věcí veřejných Stanislava Humla, který váhal, zda bude hlasovat pro důvěru vládě, skončila. Poslanec nesouhlasí s tím, aby byli vyzdvihováni bratři Mašínové, kteří se zbraní v ruce utekli na Západ a zabili přitom několik lidí, ale oznámil, že bude hlasovat pro důvěru vládě. ČSSD chtěla jednání odložit, aby se dřív řešily následky povodní.

"Pro důvěru vládě bude hlasovat všech 24 poslanců zvolených za stranu Věci veřejné," oznámila šéfka klubu Věcí veřejných Kristýna Kočí. Tedy i Huml který straně vypověděl smlouvu se závazkem bezpodmínečné loajality, kterou se všemi svými poslanci uzavřela. (Poslanec Huml vypověděl Věcem veřejným "smlouvu poslušnosti")

Humlovi za to hrozí pokuta až 7 milionů korun. Na jeho hlasování o vládě to ale nebude mít vliv. "Ano, budu pro vládu," řekl iDNES.cz Huml. Vadí mu, jak se předseda Věcí veřejných Radek John postavil k případu bratří Mašínů.

Po pohřbu Milana Paumera, člena skupiny bratří Mašínů, totiž vláda oznámila, že podpoří zákon o protikomunistickém odboji a John to výslovně podpořil. "Nemám problém se zákonem o protikomunistickém odboji, ale výslovně s Mašíny," řekl bývalý policista Huml, který byl před listopadem 1989 i členem KSČ. Počítá s tím, že s ním Věci veřejné teď budou řešit, aby zaplatil pokutu a je připraven, že by to mohlo být i ve smlouvě zmiňovaných 7 milionů. John potvrdil, že s Humlovým případem vedení strany bude zabývat.

ČSSD nabízela vládě, ať se hlasování odloží kvůli povodním

Sociální demokracie nabídla vládě, že by hlasování o důvěře kabinetu mohlo být odsunuto, aby se ministři mohli naplno věnovat odstraňování následků povodní. "To je pro nás prioritní, aby se dostala vládní pomoc k obcím, které byly povodněmi postiženy. Vláda má možnost tuto nabídku využít, nebo nevyužít, žádnou reakci z její strany nemáme," uvedl šéf strany Bohuslav Sobotka. Proto je podle ČSSD možné jednání dolní komory parlamentu přerušit například do středy či do čtvrtka.

Podle ministra vnitra a předsedy Věcí veřejných Radka Johna ale odklad hlasování není nutný. "Vláda už o povodních jednala a znovu bude jednat ve středu o uvolnění dalších peněz," uvedl John. (Vláda dala na záplavy 40 milionů. Chce také zvýšit daně, o stovku měsíčně)

Sociální demokracie v úterý zavázala své poslance, že musí povinně hlasovat proti důvěře nové vládě Petra Nečase. "Její politika zhorší dostupnost vzdělání i zdravotní péče a negativně dopadne na rodiny s dětmi i státní zaměstnance," řekl po Sobotka. Vláda i tak ale důvěru snadno získá - ODS, Věci veřejné a TOP 09 mají jasnou většinu, celkem se opírají o 118 poslanců.

To, že sociální demokraté zavázali všechny své poslance, není velkým překvapením. Proti Nečasově kabinetu hodlají hlasovat také komunisté. Výsledek jednání ale vzhledem k rozložení sil ve Sněmovně dopředu daný.

Úspory nerozkládá vláda rovnoměrně na všechny vrstvy, tvrdí ČSSD

Sobotka řekl, že program, který vláda připravila, nerozkládá náklady nutných úspor rovnoměrně na všechny skupiny ve společnosti a ty více dopadají na rodiny s dětmi, důchodce, státní zaměstnance a na střední třídu, než na ty nejbohatší.

Vláda chce například seškrtat některé sociální dávky a nechat porodné jen za první dítě a jen pro rodiny s příjmem do 2,4 násobku životního minima, tedy pouze těm nejchudším. Státním zaměstnancům (s výjimkou učitelů) chce vláda dát o deset procent méně na mzdy. "Škrty, které vláda připravuje, ohrožují pracovní místa i hospodářský růst, zavedení školného na vysokých školách zhorší dostupnost vzdělání," tvrdí Sobotka.

Komunisté po jednání svého poslaneckého klubu řekli, že nechtějí zdržovat jednání Sněmovny dlouhou rozpravou o programu vlády, zároveň ale podle šéfa jejich poslanců Pavla Kováčika nemůže nikdo jejich poslancům vzít právo vystoupit. "Program, který vláda nabízí, by znamenal, že se hospodářská krize bude jen prohlubovat," odmítl program vlády předseda KSČM Vojtěch Filip.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video