Vládě se s podporou lidovců zřejmě podaří zvýšit pojistné

- Vláda Miloše Zemana přijde nejspíš znovu do Poslanecké sněmovny s návrhem na zvýšení sociálního pojištění, ačkoli s ním před týdnem neuspěla. Ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla hodlá tento návrh předložit jako součást plánu penzijní reformy, kterou si od něj sněmovna vyžádala.
Pokud Špidla skutečně svůj návrh na zvýšení pojistného předloží jako součást celé reformy, mohl by na svou stranu získat i lidovce. Ti by spolu s hlasy sociálních demokratů a komunistů, kteří vyšší pojistné podpořili už před týdnem, dali dohromady potřebnou většinu.
Špidla chce poslancům předložit verzi, ve které stoupne sazba pojistného ze současných 36 na alespoň 38 procent.
Například zaměstnanec pobírající průměrný plat, který se pohybuje kolem 12 tisíc hrubého, zaplatí na sociálním a zdravotním pojištění 1670 místo současných 1590 korun.
Ještě větší tlak dopadne  na podniky, které za zaměstnance hradí zbylé dvě třetiny pojistného, a budou tedy muset šetřit na mzdách i počtu pracovních sil.
"Dvě procenta jsou minimum k tomu, aby se stát dokázal zbavit deficitu na důchodovém účtu. Bez otho nelze spośtit reformu penzijního systému," říká ministr práce.
To, že lidovci návrh na zvýšení pojistného podpoří potvrdil ekonomický expert KDU-ČSL Miroslav Kalousek: "V rámci politických jednání o tom, jak bude nový penzijní systém vypadat, jsme skutečně připraveni bavit se o pohybu pojistného."
Lidovci jsou ochotni dohodnout se s vládou i o dalších klíčových návrzích: deficitním rozpočtu a zvýšení spotřebních daní.
Lidovci se touto strategií výrazně programově vzdalují Unii svobody, s níž přitom za tři týdny půjdou do senátních a komunálních voleb.
Unie, stejně jako ODS, se totiž o zvyšování sociálního pojištění vůbec nehodlá bavit.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video