Vládě důvěru nedáme, rozhodla KSČM

  • 50
Komunisté mají po dnech váhání jasno. Pokud ODS ve sněmovně vyvolá hlasování o důvěře vládě, řeknou Špidlovu kabinetu jednohlasně "ne". Komunistický výkonný výbor se dohodl i na dalším postupu proti vládě. Strana chce zabránit tomu, aby koalice prosadila reformu financí.

Poslanci KSČM proto mají při projednávání finanční reformy prosazovat, aby více zatížila bohaté a aby vláda vypracovala prorůstový ekonomický program a zajišťovala zaměstnanost.

Šéf sněmovní frakce KSČM Pavel Kováčik dal už v úterý najevo, že poslanecký klub se bude stanoviskem výkonného výboru řídit.

Kováčik varoval před ODS
Sám Kováčik si ovšem ještě v pondělí nebyl jistý, zda je vyslovení nedůvěry vládě to pravé, co komunisté v tuto chvíli potřebují.

"Neměli bychom nechat dál u moci Špidlovu vládu, na druhou stranu nesmíme dopustit, aby tady vládla ODS," řekl iDNES Kováčik.

Jasno měl naopak šéf komunistů Miroslav Grebeníček. "Budu hlasovat proti této vládě, moji důvěru nemá," prohlásil už v nedělním pořadu Sedmička na Nově.

ČSSD má podle Grebeníčka poslední šanci na setrvání u moci, kdyby odešel ze scény Vladimír Špidla a sociální demokracie se vzpamatovala a vrátila se ke svému původnímu volebnímu programu. S tím souhlasí i Kováčik.

"Původní program ČSSD byl levicový. Podpořili bychom nepříklad menšinovou vládu ČSSD, která by se ke svému programu vrátila," řekl.

Komunisté podpoří odboráře
Komunisté ve sněmovně podpoří požadavky odborů, kteří pořádají v sobotu protestní pochod pražskými ulicemi. Odboráři odmítají zásahy do důchodového systému a nemocenských dávek.

Naopak požadují vyšší zdanění vysokých příjmů a nesouhlasí s rychlým poklesem příjmů právnických osob. Daň z nemovitostí chtějí ponechat na nynější výši.

Marvanová ve sněmovně nebude

Pokud bude sněmovna koncem září hlasovat o důvěře vládě, nemůže Špidlův kabinet počítat s hlasem poslankyně US-DEU Hany Marvanové. Ta bude v té době hospitalizovaná v porodnici. "Z jednání, které začíná 22. září, jsem se omluvila. Doufám, že nebude problém, aby mne někdo z opozičních poslanců vypároval. Pokud byl nějaký poslanec v nemocnici, vždy se to tak dělalo," řekla iDNES Marvanová.

ODS chce Špidlovu vládu položit
Občanští demokraté mají narozdíl od komunistů jasno. Půjdou proti vládě.

Hlasování o důvěře vládě chtějí vyvolat ještě před schvalováním reformy veřejných financí, tedy zřejmě už koncem září.

"Vláda neplní svůj program ani vládní prohlášení. Navíc pan poslanec Hojdar opustil klub ČSSD, takže už ani nemá ve sněmovně většinu," vysvětluje důvody ODS její místopředseda Petr Nečas. - více o  odchodu poslance Hojdara z klubu ČSSD

Podle názoru vedení ODS je kabinet Vladimíra Špidly nejhorším v historii České republiky. "Kdyby vláda měla kouska cti v těle, požádala by o vyslovení důvěry sama," říká Nečas.

K položení vlády je třeba 101 hlasů
Na to, aby vyvolala hlasování o důvěře vlády, má ODS síly dost. Stačí jí najít 50 hlasů, ve sněmovně má přitom 58 poslanců.

K položení vlády však potřebuje hlasů 101. I kdyby se komunisté rozhodli, že budou jednotně hlasovat proti vládě, bylo by to málo. ODS má spolu s KSČM jen 99 poslanců.

Nečas připustil, že probíhají jednání i s nespokojenými poslanci vládní koalice. "Dlouhodobě probíhají různá jednání," odpověděl na dotaz iDNES, zda ODS hledá hlasy ke svržení vlády i v koaličních řadách.

Jiná situace by ovšem nastala, kdyby vláda požádala o důvěru sama. Opozici by pak stačilo jen sto hlasů na to, aby vláda padla. "To je také důvod, proč se vláda bojí takový krok udělat," tvrdí Nečas.

Podle ministra financí a jednoho z hlavních autorů reformy Bohuslava Sobotky nemá ODS se svou snahou svrhnout vládu pomocí hlasování o nedůvěře šanci na úspěch.

"Bude to zabitý den. Jsem přesvědčen, že vláda důvěru dostane," řekl MF DNES.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video