Topolánkova vláda schválila novely, které zpřísní odposlechy a postih korupce.

Topolánkova vláda schválila novely, které zpřísní odposlechy a postih korupce. | foto: Profimedia.cz

Vláda ztížila korumpování i policejní odposlechy

  • 5
Vláda navrhla zpřísnit praxi policejních odposlechů. Nově se lidé budou moci dovědět o tom, že byli odposloucháváni, a žádat odškodné. Topolánkův kabinet schválil i další změny: tvrdší postih za korupci veřejných činitelů a vznik speciálních ústavů, kam budou zavíráni duševně nemocní zločinci.

Kritika policie za svévolné odposlouchávání veřejnosti přinesla své ovoce. Kabinet Mirka Topolánka na svém zasedání schválil novelu trestního řádu, který značně mění dosavadní praxi.

Pokud zvednou pro novelu ruku i poslanci a senátoři, dozví se odposlouchávaný člověk o nasazení štěnice nejpozději do jednoho roku po pravomocném uzavření případu.

"Pokud by odposlech považoval na neoprávněný, může požádat Nejvyšší soud o přezkum a případně žádat náhradu škody," řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Schválený návrh také stanoví princip subsidiarity. To znamená, že odposlech by mohl být nařízen pouze v případě, kdy si policie potřebné informace a důkazy nemůže opatřit jinak.

Policistům do budoucna také nebude stačit uvést v příkazu k odposlechu jenom účastnickou stanici. V dokumentu se objeví i totožnost konkrétní osoby nebo skutkové okolnosti případu.

Policie musí podle novely okamžitě ukončit odposlech, jakmile skončí důvody, pro něž byl povolen. Maximální lhůta trvání nařízeného odposlechu je zkrácena ze šesti na čtyři měsíce.

Zkorumpovaný úředník přijde o "živnost"
Koaliční kabinet schválil také novelu, která navrhuje zvýšit trestní sazbu za přijímání úplatků z původních osmi na 12 let vězení, u podplácení z jednoho roku na dva, v závažnějších případech až na pět let.

Norma počítá i se zákazem činnosti zkorumpovaných úředníků a funkcionářů i s možností zabavení majetku. Funkcionáři odsouzení za korupční jednání podle novely nebudou moct dál vykonávat svou činnost.

Novela zákona také zpřísnila postih za praní špinavých peněz. Do budoucna je bude možné trestat deseti lety vězení místo dosavadních osmi.

Vyšinutí vrazi půjdou do detenčních ústavů
Ostřejší režim se vláda rozhodla připravit i pro nebezpečné a duševně nemocné zločince. Nový zákon, který kabinet schválil, počítá s jejich umístěním ve speciálních - detenčních - ústavech. Ty mají být kombinací vězení a léčebny.

Vláda se tak rozhodla také vyslyšet volání odborníků, podle nichž nejsou psychiatrické léčebny technicky ani personálně vybaveny pro ostrahu těchto pacientů. Nemají ani prostředky, jak zamezit jejich útěkům.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video