Premiér Petr Nečas

Premiér Petr Nečas | foto: iDNES.cz

Vláda zkrátila program, stihla však domluvit omezení podpory bydlení

  • 26
Dlouhé jednání Sněmovny výrazně osekalo program jednání vlády. Zatímco venku udeřila bouřka a do Úřadu vlády zatékalo, kabinet Petra Nečase například navrhl prezidentovi ke jmenování osmnáct soudců. Vláda také hodlá omezit přímou státní podporu bydlení.

Schválená koncepce bydlení do roku 2020 by měla spoléhat na zapojení soukromých zdrojů, evropských peněz a úvěrů na bydlení. Současný model rozvoje byl založený na státních dotacích, to je ale podle ministra pro místní rozvoj z dlouhodobého hlediska neudržitelné. "Cílem budoucí koncepce bude nezatěžovat státní rozpočet," řekl Jankovský.

Stát se tak zaměří na podporu výstavby nájemních bytů, a to hlavně pro seniory.

Novou členkou kabinetu se stala šéfka Legislativní řady vlády Karolína Peake. "O personálním obsazení jejího úřadu jednáme a budeme jednat," uvedl Nečas. Nepředpokládá, že by ve výběru spolupracovníků měl nastat konflikt.

Půda jen občanům EU a 18 možných nových soudců

Kladně se vláda postavila k novele předložené opoziční ČSSD, která upravuje střet zájmů v zákoně o obcích. Zastupitelstvo by podle návrhu nejednalo o tom, zda vyloučí z projednávání a rozhodování o věci svého člena, který střet zájmů ohlásil. Sociální demokraté uvádějí, že jde o sjednocení právních úprav. Novela podle ČSSD nastaví rovné podmínky členům všech zastupitelstev územních samosprávných celků a posílí právní jistotu při podezření ze střetu zájmů.

Další vládou schválenou novelou je návrh, podle kterého by státní zemědělskou půdu mohli odkoupit jen občané EU a zemí Evropského hospodářského prostoru. Materiál souvisí s novelou devizového zákona, která zrušila zákonné omezení nákupu zemědělské půdy pro cizince. Zákaz prodeje půdy cizincům si Česko vyjednalo při vstupu do EU před sedmi lety, tato výjimka přestala platit počátkem května.

Vláda také schválila 18 kandidátů ke jmenování do soudcovských funkcí. Premiér Petr Nečas to oznámil s tím, že 12 kandidátů míří do Ústeckého kraje, kde jsou potřeba. Oproti minulosti je počet navrhovaných soudců znatelně nižší, pravděpodobně také proto, že se jejich rostoucí počet nelíbí prezidentu Václavu Klausovi. Rozhodnutí jmenovat soudce náleží totiž právě hlavě státu.

Za rok vláda prosadila 61 zákonů

Vláda má za sebou přesně čtvrtinu čtyřletého volebního období. "Parlament schválil 61 návrhů zákonů. Žádný vládní návrh zákona nebyl zamítnut," uvedl premiér. Své dosavadní působení vláda shrnula v bilanční zprávě.

Premiér zdůraznil, že jednání vlády i během největších koaličních sporech probíhala konstruktivně.

Nečas na úvod tiskové konference zavtipkoval: "Vítám vás i v tomto nečase, který se mě snaží přehlušit," řekl premiér a jeho slova doprovázelo silné hřmění. Vláda kvůli dlouhému jednání Sněmovny většinu bodů ze středečního programu přesunula na příště.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video