Vláda zakázala skupinu Chirakova atentátníka

  • 2
Francouzská vláda rozpustila ultrapravicové uskupení Radikální jednota. K tého skupině se hlásí i mladík, který se 14. července pokusil o atentát na prezidenta Jacquesa Chiraka. Radikální jednota není ani politickou stranou ani registrovanou asociací, nýbrž extremistickou skupinou. Její přívrženci se organizují se především pomocí internetu, speciálních tiskovin a hudby.

Ministr vnitra Nicolas Sarkozy oznámil, že kabinet své rozhodnutí učinil prostřednictvím dekretu, který ministři schválili na posledním předprázdninovém zasedání.

Představitelé Radikální jednoty se proti zákazu bránili konstatováním, že cílem uskupení nebylo postupovat proti zákonu ani být bojůvkou či soukromou milicí. Od pokusu o atentát se distancovali s tím, že šlo o zcela izolovaný čin 25letého Maxima Brunerieho.

Ten byl v pátek obviněn z pokusu o vraždu. Brunerie strávil téměř tři týdny v péči psychiatrů, kteří zkoumali jeho duševní stav. Při výslechu se ke svému činu doznal a prohlásil, že nešlo o politický čin a že chtěl poté, co vystřelil na Chiraka, spáchat sebevraždu. O atentátu čtěte více ZDE.

Mluvčí Radikální jednoty Fabrice Robert prohlásil, že francouzští pravicoví extremisté chystají v září vytvořit široké a legální hnutí. "Lze zakázat organizace, ale nelze zakázat lidi a myšlenky," poznamenal Robert.

Ve Francii bylo po II. světové válce zakázáno několik desítek organizací. Během války v Alžírsku (1954-1962) šlo především o extrémně pravicová uskupení, po studentských bouřích v květnu 1968 pak o trockistické a maoistické organizace.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video