Vláda vzdala Diag Human už v roce 2001

  • 14
Kolem kauzy Diag Human se objevují stále nová fakta i spekulace. TV Nova přišla například ve středu večer se zprávou, že česká vláda stáhla v roce 2001 sedm žalob podaných v souvislosti s touto firmou. Stát tak musel o rok později firmě vyplatit téměř 327 milionů korun.

Nebyl totiž zpochybněn nález rozhodčího senátu. Bývalý ministr zdravotnictví Bohumil Fišer Nově řekl, že se právníci ministerstva tehdy domnívali, že žaloby nemají šanci uspět.

"Základní názor byl, že pro ČR je výhodnější postupovat tímto způsobem," řekl i tehdejší první místopředseda vlády a současný premiér Vladimír Špidla.

Podle televize česká vláda kauzu vzdala už v roce 2001. Za nejasných okolností a potají stáhla žaloby, které měly zvrátit první nález rozhodčího senátu jako protiprávní. Stát tehdy podle Novy podal sedm žalob na rozhodčí senát, který ve svém nálezu stanovil, že ČR způsobila firmě Diag Human škodu. Tenkrát ale neurčil jakou.

Stažení všech žalob potvrdil NOvě nejmenovaný zdroj z ministerstva zdravotnictví. Právník, který v té době žaloby za ministerstvo podával, se odmítl k případu vyjádřit, protože je vázán mlčenlivostí.

"O tom, že tyto žaloby byly staženy, v obecné rovině víme," řekl i člen parlamentní vyšetřovací komise Tomáš Vrbík. Záznam z jednání vlády však parlamentní komise dosud nemá. "Bohužel, doposud nebyl komisi předložen", potvrdil Vrbík.

Diag Human má prý důkazy proti státu
Právní zástupce firmy Diag Human Jan Kalvoda ještě před tím, než Nova odvysílala svou zrpávu prohlásil, že objevil další dokumenty, které vyvracejí nynější argumentaci zástupců českého státu. Nechal prozkoumat archivy švýcarské komory auditorů.

Kalvoda řekl, že v podkladech objevil informace o jejichž existenci neměl tušení. Dále ale uvedl, že materiály ze švýcarského archivu svědčí proti "údajným novinkám" státu.

Kauza se v posledních dnech vyostřuje. Nový ministr zdravotnictví Josef Kubinyi oznámil, že v souvislosti s případem zvažuje podání trestního oznámení na bývalou ministryni Marii Součkovou. - více zde

Obě strany prý mají důkazy
Předsedkyně poslanecké komise Hana Šedivá nejprve přivezla z Dánska materiály, které by prý mohly dokázat, že firmu Josefa Šťávy Diag Human nepoškodil český stát.

Hospodářské noviny ale uvedly, že v ČR jsou nejméně tři dokumenty podepsané také zástupci Novo Nordisk, jež dokládají, že spolupráce s Diag Humanem skončila právě kvůli Bojarovu dopisu.

I Kalvoda tvrdí, že materiály, na jejichž základě Diag ve sporu uspěl, pocházejí od NovoNordisk. Jde podle něj například o dokument z března 1992, kde NovoNordisk sděluje Connecu (předchůdci dnešní Diag Human), že spolupráci přerušuje právě pro nevyjasněné vztahy Conneca s českým státem.

Podobně prý vyznívají i dvě notářsky ověřené výpovědi, které se rovněž zmiňují o roli české zdravotní správy, čímž je podle Kalvody míněn Bojarův dopis.

"Já jsem je neviděla, takže vám nemohu konkrétně říct, kde vznikly, kdy vznikly, kdo je získal," řekla Šedivá, která je nyní na služební cestě na Ukrajině. Komise se bude podle ní po uvedených materiálech shánět. Poslanci se také snaží dostat k rozhodčímu spisu, uvedla.

Arbitráž už nebude
Nyní se zdá, že obnova rozhodčího řízení není možná a Česká republika se bude snažit na základě materiálů, jež získala komise, škodu pro stát minimalizovat. Šedivá si ale myslí, že podat návrh na obnovu řízení je možné.

"I když se třeba spekuluje o tom, že je ta lhůta už promlčena ... to už ať si přebere ten, kdo bude rozhodovat o tom, zda povolí obnovu, nebo ne," řekla.

Jde o miliardy
Spor má původ na počátku 90. let. O tom, zda a kolik bude muset republika ještě zaplatit firmě Diag Human za zmařený obchod s krevní plazmou, tak rozhodne interpretace mnohdy i víc než deset let starých listin. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video