Vláda vytáhne tvrdé tresty na řidiče

  • 204
Trestné body za dopravní přestupky a další novinky začnou zřejmě platit dřív, než se čekalo. Novelu příslušného zákona projedná vláda v úterý. Ministr dopravy Šimonovský se dohodl s poslanci, aby pro zákon zvedli ruku a neopakovala se situace z poloviny října, kdy sněmovna změny odmítla.

Do české legislativy se tak dostane řada věcí, které už platí v zahraničí. Povinné bude například až na výjimky užívání dětských autosedaček či cyklistických přileb. Ty bude muset mít každý cyklista, kterému je méně než patnáct let.

Projdou však zřejmě i další změny - až stotisícová pokuta by měla hrozit tomu, kdo bude využívat antiradar, aby tak unikl policejním kontrolám. Rychlost by v budoucnu mohli také měřit městští strážníci.

"Věřím, že zákon nyní projde velmi rychle vládou i parlamentem," řekl ministr dopravy Milan Šimonovský. "Reálné je, aby novela začala platit na podzim příštího roku. Řidiči musí mít nějaký čas, aby si na změny zvykli," dodal.

Šimonovský se na způsobu, jak novelu co nejrychleji přijmout, domluvil především s poslanci z ČSSD. Právě kvůli nim se v říjnu zákon nepodařilo přijmout. Novela se totiž projednávala v pátek večer a to už řada zákonodárců z ČSSD mířila domů. Další odmítli pro návrh zvednout ruku. "Tentokrát žádné problémy nebudou," slibuje poslanec za ČSSD Jaromír Schling.

Jak chtějí poslanci k návrhu přiřadit stovky změn, aniž by o nich posléze museli dále jednat? "Vláda projedná původní verzi ministerstva dopravy, protože sebemenší změny by musela poté projednat její legislativní rada. Změny, se kterými poslanci souhlasili už před třemi týdny, proto k návrhu přidáme až my v parlamentu," řekl Schling.

Policisté: Ať novela začne platit co nejdřív
Svůj postoj naopak nezměnili poslanci za ODS, kteří novelu kritizovali už při jejím vzniku. Podle nich je návrh zbytečně přísný, vadí jim především bodový systém.

Co přináší zákon

• trestné body za přestupky
• policisté budou smět zadržovat řidičské oprávnění
• měřit rychlost budou i obecní strážníci
• za používání antiradarů hrozí pokuta až 100 tisíc korun
• povinné bude (až na výjimky) použití dětských autosedaček
• cyklistické helmy budou povinné až do 18 let  

"V této podobě pro novelu rozhodně hlasovat nebudeme. Nabízeli jsme ministru Šimonovskému, ať s námi probírá některé změny. Neměl ale zájem," prohlásil poslanec a bývalý ministr dopravy za ODS Martin Říman.

Aby zákon začal platit co nejdřív, si naopak přejí policisté. Tvrdí, že hrozba vyšších pokut jim pomůže řešit současnou situaci na českých silnicích, kde ročně umírá kolem třinácti set lidí.

"Souhlasím i s řadou změn, které navrhují poslanci. Dětské autosedačky by se měly například používat co nejvíce. Nemám problém ani s tím, že politici chtějí, abychom nevybírali pokuty hotově," řekl šéf republikové dopravní policie Zdeněk Bambas.

"Nelíbí se mi snad jen to, aby rychlost mohli měřit i městští strážníci. Pokuty by pak byly příjmem obce a hrozí, že by si tím některá města vylepšovala rozpočet," dodal.

Trestné body jinde pomohly
Novela především počítá se zavedením trestných bodů za dopravní přestupky. Po získání dvanácti bodů by viník přišel na rok o řidičské oprávnění. Podobný systém platí v řadě západoevropských států a díky němu se zde podařilo snížit počet dopravních nehod i mrtvých na silnicích.

 


 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video