Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Novotný, MF DNES

Vláda vyslala na pomoc Slovensku 30 lékařů, Klaus stávku odsuzuje

  • 297
Vláda odsouhlasila vyslání 30 vojenských lékařů na pomoc Slovensku, které se potýká s odchody lékařů. Bude mezi nimi jedenáct chirurgů, deset anesteziologů, traumatologové a například jeden urolog. Prezident Václav Klaus nicméně o smyslu této pomoci pochybuje.

Vyslání prý nebude stát český rozpočet ani korunu navíc, uvedl v pátek ministr obrany Alexandr Vondra s tím, že vše platí slovenská strana.

"Jakmile bude vydán příslušný rozkaz, jsou připraveni být na místě do dvanácti hodin," dodal ministr. Rozkaz bude vydán po podpisu slovenské strany. Podle Vondry by mohli být lékaři na Slovensku během víkendu, většina jich má vypomoci v Bratislavě a Trnavě.

Klaus o lékařích ze Slovenska

Václav Klaus

"Je to mimořádná nezodpovědnost těchto lidí, kteří si s námi chtějí takto zahrávat. Můj názor na podobné stávky je stále stejný."

Prezident Václav Klaus, který navštívil páteční zasedání bezpečnostní rady státu, nicméně pochybuje, zda mise tří desítek armádních doktorů může Slovensku nějak zásadně pomoci. S protestujícími slovenskými lékaři nicméně Klaus rozhodně nesympatizuje.

"Můj názor na podobné stávky je stále stejný. Je to mimořádná nezodpovědnost těchto lidí, kteří si s námi chtějí takto zahrávat," nechal se slyšet prezident, který v minulosti kritizoval české lékaře za akci Děkujeme, odcházíme.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger ale vysvětlil, že i třicítka lékařů může pomoci vyřešit akutní situaci do doby, než slovenská vláda najde jiné způsoby.

Moravské nemocnice se připravují na Slováky

"Slovenská premiérka mi několikrát osobně volala a napsala i oficiální žádost. Vyslání lékařů je formou humanitární pomoci," uvedl premiér Petr Nečas. Neřekl ovšem, jak dlouho lékaři na Slovensku zůstanou. Vláda může vojáky jednorázově nasadit maximálně na šedesát dní. 

Ministr Heger také řekl, že informoval hejtmany na Moravě aby byli připraveni na možný příliv slovenských pacientů. "Převoz by organizovala slovenská strana. My bychom to zvládli," řekl ministr.

O možném uvolnění českých armádních lékařů informoval už ve středu ministr obrany Alexandr Vondra (více o vyslání lékařů čtěte zde). Ministerstvo zdravotnictví zase obeslalo jím zřízené nemocnice s tím, aby případně umožnily odjet těm lékařům, kteří by se rozhodli Slovensku vypomoci.

Slovensko požádalo Českou republiku o pomoc na začátku tohoto týdne kvůli protestu, který je obdobou někdejší akce českých odborů s názvem "Děkujeme, odcházíme". Sousední zemi hrozí, že z nemocnic kvůli hromadným výpovědím odejde až 1 600 lékařů.

Země proto žádá česká ministerstva, aby jí vyšla vstříc a případě pomohla s organizací výpomoci od českých anesteziologů, chirurgů či porodníků.

Kvůli kvůli protestu nemocničních lékařů, kteří podali hromadně výpovědi, vyhlásilo v úterý Slovensko poprvé v jeho novodobých dějinách nouzový stav. Výpovědní lhůta nyní běží necelým dvěma tisícům lékařů ze sedmi tisíc.

Odchod doktorů by v zemi podle expertů paralyzoval péči o pacienty. Nouzový stav znamená, že Slovensko může povolat do služby dočasně i lékaře, kteří jsou ve výpovědi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video