K tomu, aby v Česku ubývalo nelegálně zaměstnaných cizinců, zatím příliš nepomáhají ani policejní razie. Vláda chce změnou zákona přitlačit na firmy, které jim dají práci.

K tomu, aby v Česku ubývalo nelegálně zaměstnaných cizinců, zatím příliš nepomáhají ani policejní razie. Vláda chce změnou zákona přitlačit na firmy, které jim dají práci. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Vláda výrazně přitvrdí proti firmám, které dají nelegálně práci cizincům

  • 36
Firmám se už podle vlády nesmí vyplatit nelegálně zaměstnávat cizince. Když na to stát přijde, jejich vyhoštění z Česka zaplatí firma, která cizince zaměstnala. Počítá s tím změna zákona o pobytu cizinců, kterou podpořila vláda. Naopak vzdělané cizince, kteří by se v zemi chtěli usadit, mají přilákat takzvané "modré karty".

Firmy také podle vládního návrhu budou muset uhradit náklady spojené se zdravotní péčí o cizince, kterého propustily před skončením platnosti pracovního povolení. Omezit nelegální zaměstnávání cizinců i tlakem na firmy je podle ministra práce Jaromíra Drábka správný postup.

Nelegálně v Česku shánějí práci hlavně Ukrajinci, Vietnamci a občané Mongolska či Moldavska. Stát našel loni nelegálně zaměstnané cizince u zhruba čtyř stovek firem. Například stavební firmy si tak snižují své náklady. A příliš zatím nepomáhají ani razie policie.

Omezit počet nelegálně zaměstnaných cizinců zkoušela už bývalá vláda Jana Fischera, a to tak, že měli šanci dostat od státu zdarma letenku domů. Současná vláda se rozhodla přitvrdit a přenést náklady vyhoštění cizinců na firmy. Pokud bude firma nelegálně zaměstnanému cizinci dlužit výplatu, bude moci požádat o povolení k pobytu, dokud spor o nezaplacenou mzdu neskončí.

Další zajímavou věcí v návrhu, který do vlády přinesl ministr vnitra Radek John a ministři ho schválili až napotřetí, je "modrá karta" pro špičkové odborníky, kteří nejsou ze zemí Evropské unie a chtěli by v Česku získat trvalý pobyt. Šanci by měli po pěti letech odpracovaných v Evropské unii, z toho po dvou letech v Česku.

"Ve Spojených státech je to tak, že když má někdo speciální dovednosti, dostane povolení k práci. Zavedení modré karty po nás chce Evropská unie, u nás by to mělo fungovat podobně," řekl iDNES.cz ministr John.

Podmínkou pro získání modré karty bude, že cizinec musí mít vysokoškolský diplom uznaný alespoň v jednom ze členských států EU nebo minimálně pětiletou pracovní zkušenost v oboru a vyjednanou pracovní smlouvu s ročním příjmem vyšším než 1,5násobek průměrné hrubé měsíční mzdy v Česku.

Jak návrh udělovat modré karty, tak přenášení nákladů na vyhoštění nelegálně zaměstnaných cizinců na firmy, které jim dají práci, může podle stínového ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha získat v parlamentu podporu ČSSD.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue