Změny začaly ve vedení policie. V jejím čele skončí Petr Lessy a o post se už nebude ucházet ani Martin Červíček.

Změny začaly ve vedení policie. V jejím čele skončí Petr Lessy a o post se už nebude ucházet ani Martin Červíček. | foto: Jindřich Mynařík, MAFRA

Z BIS unikají dokumenty, vláda mění vedení policie a tajných služeb

  • 34
Nová vláda se chystá vyměnit vedení zpravodajských služeb a policie. Na klíčové posty chce dosadit vlastní lidi. Opozice proto varuje před zpolitizováním těchto funkcí. Jistou pozici má pravděpodobně jen šéf BIS Jiří Lang, přestože jeho úřad dlouhodobě čelí kritice, kvůli aférám s úniky citlivých informací.

Několik úřadů bezpečnostních složek je v současnosti bez ředitele, šéfové jiných si rozkývali židli aférou. Vláda má tedy otevřenou cestu k tomu, aby si na vlivné posty dosadila vlastní lidi. "Čistit" chtějí premiér Bohuslav Sobotka i lídr ANO Andrej Babiš. Opozice varuje, že velké výměny v bezpečnostních složkách by mohly vést k jejich destabilizaci a politizaci.

Překreslenou bezpečnostní mapu Česka najdete v MF DNESČtěte ve čtvrtek, 6. 2.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Změny již začaly ve vedení policie. Ministr vnitra Milan Chovanec oznámil, že v jejím čele skončí na konci února Petr Lessy a o post se už nebude ucházet ani Martin Červíček (více čtěte zde). Díky tomu zmizí problém s dvojvládím. Od března dočasně povede policii náměstek Tomáš Tuhý. A to do doby, než ministr vnitra vybere nového šéfa.

Sobotkovu kabinetu se také nezamlouvá obsazení nejvyšších postů na generální inspekci (GIBS), která vyšetřuje trestné činy policistů. Ředitelem GIBS je dnes Ivan Bílek, který má pověst člověka blízkého exministru ODS Langerovi. S jeho výměnou to však vláda bude mít těžké. Šéfa GIBS totiž může odvolat jen z vážných důvodů, třeba za porušení zákona.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) zase hledá nového ředitele vojenské rozvědky, jejíž dva poslední šéfové jsou stíháni v kauze Nagyová. Podle informací MF DNES v čele rozvědky usedne Jan Beroun, někdejší styčný důstojník rozvědky ve Washingtonu.

Sobotkovi šéf BIS nevadí

Jistou pozici má paradoxně jen ředitel kontrarozvědky Jiří Lang. Zpravodajskou službu BIS přitom sužují aféry. "Ke změnám ve vedení BIS v této chvíli nevidím důvod," uťal spekulace premiér Sobotka. Podpora Langa je překvapivá. Před volbami totiž mnozí politici nynější koalice BIS kritizovali kvůli údajně mizerným výsledkům. Z BIS, která má za úkol hájit bezpečnost země, totiž unikají tajné informace.

Naposledy například v kauze šéfa Věcí veřejných Víta Bárty. Žalobci jej stíhají za to, že v roce 2009 jako majitel bezpečnostní agentury ABL získal od důstojníka kontrarozvědky Jana Petržílka odposlechy lobbisty Romana Janouška a exprimátora Pavla Béma.

A podobných případů je za téměř 11 let působení Langa více. Poslanec ČSSD Richard Dolejš v kauze Bárta hřímal, že "BIS nemůže být děravá jako cedník".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue