Nicolas Sarkozy začal přespříliš chránit vlastní průmysl, českému předsednictví se ho podařilo usměrnit.

Nicolas Sarkozy začal přespříliš chránit vlastní průmysl, českému předsednictví se ho podařilo usměrnit. | foto: Reuters

Vláda: V předsednictví jsme úspěšní, poslouchá nás i Sarkozy

  • 536
Blíží se poločas českého předsednictví Evropské unii. Zásadní výstřelky a přešlapy, kterých se vláda Mirka Topolánka za první tři měsíce v čele Evropy dopustila, zná každý. Kabinet dal nyní dohromady seznam svých největších úspěchů. Nejvíce si vláda cení toho, jak se jí podařilo usměrnit francouzského prezidenta Sarkozyho.

Úspěchů českého předsednictví je celkem sedmnáct. Na prvním místě vláda kupodivu zmiňuje to, jak se jí podařilo "postavit do latě"  francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který začal přespříliš chránit vlastní průmysl.

"Prezident Sarkozy dokonce prohlásil, že protekcionismus je sprosté slovo," gratuluje si vláda v analýze, kterou má MF DNES k dispozici.

To, že necelé tři týdny poté francouzský prezident chválil rozhodnutí automobilky Renault přesunout na základě státních pobídek část výroby ze Slovinska zpátky do Francie, už se v analýze nepíše.

Kromě boje proti krizi si česká vláda přičítá i zásluhy za snížení ceny roamingu nebo třeba dohodu, že se v zemích Evropské unie bude lépe zacházet s hospodářskými zvířaty. Během českého předsednictví se členské státy dohodly i na tom, že narovnají letecké koridory. A tak je do budoucna možné, že se evropské lety zkrátí v průměru až o čtvrt hodiny.

Největší setkání? S Jižní Amerikou

České předsednictví vrcholí právě v době, kdy vláda netuší, kolik dnů či týdnů jí ještě zbývá.

Během víkendu se na zámku v Hluboké nad Vltavou sešli ministři zahraničí – byla to nejspíš nejreprezentativnější akce celého předsednictví. Ale nejvýznamnější setkání se teprve chystají – to včera zdůraznil i premiér Topolánek. - čtěte Země Balkánu patří do Unie, shodli se ministři na Hluboké

Tento víkend bude v Praze jednat americký prezident Barack Obama s představiteli států Evropské unie. Co do rozsahu to však není nic proti evropskému setkání s prezidenty a premiéry z Jižní Ameriky a Karibiku, které se chystá počátkem května.

Do konce českého předsednictví se ještě neformálně sejdou ministři dopravy v Litoměřicích nebo například ministři životního prostředí v Praze. V květnu se do Prahy chystají premiéři a prezidenti bývalého Sovětského svazu a přijede také čínský premiér.

Jen setkání v Hluboké připravovalo přes tisíc lidí a podle organizátorů se tam utratily až desítky milionů korun. "Není to jen tak, musíte vytvořit kancelářské prostory pro týmy všech ministrů zahraničí a technické zázemí pro novináře z celého světa," vypočítává Ondřej Kovařík z Úřadu vlády, který akci na Hluboké připravoval už od poloviny února.

V těchto dnech se vybavení převáží z Hluboké do Prahy, kde bude sloužit mimo jiné i týmu Baracka Obamy.

Napomenutí z Hradu

Setkání na Hluboké bylo náročné spíš organizačně než politicky. Kromě dánského ministra zahraničí, jemuž se v sobotu ráno udělalo špatně a musel do nemocnice, se o jediné vzrušení na dálku postaral prezident Václav Klaus. - čtěte Dánského ministra odvezli ze summitu na Hluboké do nemocnice

Když Schwarzenberg řekl, že Praha podporuje na nového šéfa NATO polského ministra Radoslawa Sikorského, vydal Klaus okamžitě prohlášení: "Prezident republiky předpokládá, že jde o soukromý názor pana Schwarzenberga," vzkázal do Hluboké.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video