Vláda už minulý týden vyčlenila kvůli záplavám 380 milionů korun. Ilustrační foto

Vláda už minulý týden vyčlenila kvůli záplavám 380 milionů korun. Ilustrační foto | foto: Martin Adamec, MF DNES

Vláda uvolní miliardu na zaplavené nemovitosti

  • 14
Rovná miliarda korun. Taková má být další pomoc vlády lidem postiženým povodněmi. Tyto peníze bude stát rozdávat jako dotaci na obnovu nemovitostí vážně poškozených povodněmi. A jaká budou kritéria pro rozdělování peněz? Záležet bude na tom, kolik bytů je ve vodou poničeném domě.

- INFOGRAFIKA: Jak by voda zaplavila Prahu

- FOTOGALERIE
- ON-LINE REPORTÁŽ
- MAPA PRŮTOKŮ
- co znamená stav nebezpečí a nouze
- jak pomoci: povodňová konta

"Je možné poskytnout vlastníkovi nemovitosti příspěvek až sedmdesát procent celkových nákladů na opravy, ale maximálně dvě stě tisíc korun u tří bytů v nemovitosti, až půl milionu korun do osmi bytů na jednu stavbu a u více než osmi bytů sedm set tisíc korun," uvedl ministr pro místní rozvoj Radko Martínek.

Tento projekt má vláda definitivně schválit už v úterý. Alespoň trochu štěstí v neštěstí mají ti, které už voda vyplavila v roce 2002, dostali od státu půjčku, ale zatím ji ještě nesplatili.

"V těchto případech podnikneme příslušné kroky, aby se taková půjčka změnila v dotaci," uvedl ministr. To znamená, že lidé, kteří zatím povodňovou půjčku od státu nevrátili, to už ani nebudou muset dělat.

A do třetice projekt ministerstva pro místní rozvoj pro lidi postižené povodněmi, který má také zítra definitivně odklepnout vláda. U půjček ve výši 150 tisíc korun na deset let úročených pouze dvěma procenty odstraní stát podmínku, že alespoň jednomu z partnerů je méně než třicet šest let.

Tento typ půjčky mohou lidé využít buď k pořízení nového, nebo na rekonstrukci stávajícího bydlení. Lidé, kteří se dostali do svízelné situace kvůli velké vodě, mohou také bez ohledu na sociální potřebnost žádat o mimořádnou dávku od státu ve výši třicet tisíc korun.

Parlament kývne na miliardy
Kvůli likvidaci následků povodní chce vláda také upravit rozpočet na letošní rok. Jeho příjmy i výdaje se mají zvýšit o pět miliard korun.

"Požádáme Sněmovnu, aby projednala tento zákon ve zrychleném čtení na jedné schůzi. Nebude to znamenat zvýšení schodku rozpočtu s tím, že budou využity příjmy z privatizace a prostředky z dividend společnosti ČEZ," vysvětluje ministr financí Bohuslav Sobotka.

Podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana by z dividend elektrárenské společnosti mohl stát na povodně použít dvě miliardy korun, ale definitivní částku určí vláda také ve středu.

Premiér Jiří Paroubek avizoval, že se kvůli bleskové úpravě rozpočtu obrátí i na parlamentní opozici, aby neblokovala zrychlené projednávání. Ale toho se zřejmě nemusí obávat. Jak občanští demokraté, tak komunisté na úpravu rozpočtu kvůli povodním kývnou.

"Je to nesystémová záplata, ale když nenašla vláda nic jiného, tak co nám zbývá, předpokládám, že to podpoříme," řekl šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý. Připomněl, že už v roce 2002 chtěla jeho strana zákonem vyčlenit miliardy z privatizace na prevenci povodňových škod, ale vládní koalice tehdy zákon odmítla.

Na navýšení rozpočtu kvůli povodním kývnou také komunisté, potvrdil v pondělí šéf jejich poslanců Pavel Kováčik. Vláda už minulý týden vyčlenila kvůli záplavám 380 milionů korun, z toho dvacet milionů na náhradní montovaná obydlí pro vyplavené, třicet milionů na ochranu obcí před povodní a největší část peněz, 330 milionů korun, na rekonstrukci veřejně prospěšných zařízení obcí.

Co slibuje vláda

1. Vyčlení z fondu bydlení miliardu korun na půjčky postiženým lidem.
2. Odpustí splácení půjček lidem, které postihla povodeň v roce 2002.
3. Zmírní podmínky pro půjčky ve výši 150 tisíc korun.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video