Hlasování začalo krátce před třináctou hodinou. Předsedající schůze Jan Kasal vyzýval jednoho poslance po druhém, ti pak oznamovali, zda jsou pro návrh na vyslovení nedůvěry, nebo proti němu.
Návrh opozice nakonec podpořilo všech 97 přítomných levicových poslanců, proti bylo 101 zákonodárců.
Levici chyběl nemocný sociálnědemokratický poslanec Petr Wolf, z koaličního tábora byl omluven místopředseda vlády Petr Nečas (ODS).
Ještě před samotným hlasováním dokončili poslanci rozpravu na téma vládních úspěchů a neúspěchů. Šéf poslanců ČSSD Michal Hašek vládě vytkl, že je nedůvěryhodná, postavená na "dalíkovských intrikách".
Problematické je podle něho také pozadí kauz lidoveckého předsedy Jiřího Čunka. Hlasování o důvěře či nedůvěře vládě je prý také hlasováním o důvěře či nedůvěře Jiřímu Čunkovi.
Naopak premiér Mirek Topolánek zopakoval, že se jeho kabinetu složenému z ministrů ODS, KDU-ČSL a SZ daří prosazovat ve Sněmovně své zákony a popřál mu ještě hodně dlouhou dobu společné práce.
![]() . ON-LINE REPORTÁŽ ZE SNĚMOVNY ZDE Jednání jsme sledovali minutu po minutě |
V úterý se hlasování nestihlo
Včera poslancům nestačilo na debatu ani pět hodin. Opozice už dopředu věděla, že její pokus bude neúspěšný, proto alespoň schůzi využila k nelítostné kritice. Topolánkovi ministři a stínoví ministři ČSSD se přeli o to, zda jsou roční výsledky práce vlády pro zemi příznivé či nikoli.
Debata postupně zabředla do osobních útoků a poslanci nakonec samotné hlasování odložili − opozice chtěla počkat, až bude jasnější, zda se lidovecký šéf Jiří Čunek skutečně vrátí do vlády, jak navrhla KDU-ČSL. - více zde
Ve středu ráno se proto sešlo sněmovní grémium, aby rozhodlo, v jakém pořadí bude Sněmovna o jednotlivých bodech jednat. Původně totiž na programu bylo už další důležité hlasování o státním rozpočtu.
Poslanci se nakonec usnesli, že se nejprve vrátí k projednávání už dříve předložených zákonů a až poté navážou na včerejšek. Jednání o rozpočtu podle dojednaného programu začne ve 14:30.