Jan Kubice

Jan Kubice | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Vláda ubránila Kubiceho před kritikou ČSSD

  • 977
Poslancům ČSSD nevyšel útok na policejního plukovníka Kubiceho ani na vládu. Opozice totiž ve Sněmovně neprosadila usnesení, kterým chtěla nepřímo přinutit ministra vnitra Langera k odvolání vysokého policejního důstojníka. Koalice držela pohromadě a atak "ustála".

Dlouho očekávaná debata nad Kubiceho zprávou, která loni vyvolala těsně před volbami obrovský poprask, nepřinesla nic nového.

Ani po mnoha měsících tak občané nedostali jasné sdělení, zda informace Kubiceho o údajném zasahování politiky do vyšetřování různých kauz byly, či nebyly pravdivé.

O této závažné věci totiž ve Sněmovně žádná skutečná debata neproběhla. Opoziční poslanci využili projednávání zprávy ke slovním výpadům na vládu, zatímco vládní poslanci jednání zcela ignorovali.

Nad celou zprávou nakonec Sněmovna nevynesla ani žádný verdikt, protože poslanci ČSSD a KSČM své usnesení neprosadili.

ČSSD chtěla potrestání Kubiceho
Poslanec ČSSD Jaromír Tejc se snažil prosadit dlouhé usnesení, které by znamenalo prohru pro šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Kubiceho i pro čelné politiky ODS.

"Sněmovna konstatuje, že neexistoval žádný věcný důvod pro vypracování a přednesení tzv. Kubiceho zprávy," zněla část usnesení.

V další části požadovala opozice, aby ministr vnitra Langer bezodkladně vyvodil zodpovědnost vůči Kubicemu a dalšími lidem, kteří mu pomáhali zprávu zpracovat.

"Sněmovna konstatuje, že její půda byla zneužita k prezentaci neobjektivních, účelově vyhodnocených a tudíž zavádějících policejních informací," stálo také v návrhu ČSSD.

Kubice totiž loni před volbami šel se svými stížnostmi přímo za poslanci, a to za poslanci výboru pro obranu a bezpečnost. Patrně někdo z nich se poté postaral o to, aby se Kubiceho informace dostaly na veřejnost.   

Ministr Pospíšil se vyjadřoval opatrně
Nebýt úvodního vystoupení ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, bylo by projednávání Kubiceho zprávy takřka celé věcí sociálnědemokratických poslanců.

Právě Pospíšil předstoupil před Sněmovnu jako první, aby zákonodárce informoval, k čemu dospěli odborníci Nejvyššího státního zastupitelství.

Analytická skupina vznikla na popud šéfky žalobců Renáty Vesecké. A to proto, aby zjistila, zda se někdo snažil ovlivnit průběh vyšetřování kauz, o kterých se šéf útvaru pro boj s organizovaným zločincem zmiňoval v loňské stížnosti poslancům.

"Komise vycházela pouze ze zpráv samotných státních zástupců, nikoliv ze studia spisů," upozornil Pospíšil.

Nicméně komise žádné zasahování do kauz nezjistila a její šetření vyznělo spíše proti Kubicemu.

Obrátíme se na evropské soudy, tvrdí Paroubek
Poslanci ČSSD vzápětí ukázali, že si výsledek vyšetřování jednoznačně vysvětlují jako důkaz, že Kubiceho podezření vůči tehdejší sociálnědemokratické moci byla nepravdivá.

"Spravedlnosti nikdo neuteče, to je jediná jistota na tomto světě," prohlásil například předseda ČSSD Jiří Paroubek. Tvrdil, že se nikdo s Kubiceho zprávou nesmíří.

"A pokud se nedočkáme spravedlnosti u českých soudů, obrátíme se na evropské soudy," avizoval lídr opozice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video