Ukrajinská premiérka Julija Tymošenková

Ukrajinská premiérka Julija Tymošenková | foto: AP

Vláda Tymošenkové je nefunkční, podle šéfa parlamentu se rozpadla

  • 7
Ukrajinská vládní koalice je podle předsedy ukrajinského parlamentu Volodymyra Lytvyna nefunkční. Uvedl to na setkání vedoucích představitelů parlamentních frakcí, a otevřel tak cestu k pádu vlády premiérky Julije Tymošenkové. Ta takové jednání označila za nezákonné.

"Pokud nebude zřejmé, že koalice disponuje potřebnou většinou 226 ze 450 poslaneckých hlasů, označí její trvání za ukončené. Vláda by tak automaticky měla rezignovat," prohlásil šéf jednoho z bloků vládní koalice Lytvyn, čímž fakticky potvrdil rozpad vlády.

Ve středu se bude na mimořádné poslanecké schůzi, kterou v pondělí svolalo vedení nejsilnější opoziční Strany regionů, hlasovat o nedůvěře kabinetu Tymošenkové. Podle tamního tisku partaj nově zvoleného prezidenta Viktora Janukovyče navrhuje hlasování o nedůvěře proto, že má díky hlasům některých poslanců vládní koalice zajištěnou parlamentní většinu.

JANUKOVYČ SE STAL PREZIDENTEM

Tymošenková inauguraci bojkotovala

Dosavadní vláda Julije Tymošenkové je závislá na podpoře tří koaličních stran - nejsilnějšího Bloku Julije Tymošenkové (BJuT), koalice Naše Ukrajina - Národní sebeobrana (NU-NS) a Bloku Volodymyra Lytvyna (BVT).

Každý z těchto tří bloků je svým způsobem další koalicí složenou z velkého počtu menších stran a hnutí. Hlasovací preference poslanců jsou za těchto okolností nepřehledné a jakýkoli výsledek hlasování nejistý.

Vedení parlamentního bloku NU-NS, který sdružuje mimo jiné i stoupence bývalého prezidenta Viktora Juščenka, navíc oznámilo, že si vyhrazuje právo zahájit jednání o vytvoření nové vládní koalice. Předpokladem je, že nový ministerský předseda bude vybrán z jeho řad. Ochotu zahájit jednání s opozicí už v minulých dnech vyjádřil i dosud vládní BVT.

Vedení BJuT dnešní Lytvynovo prohlášení o rozpadu koalice už předem označilo za nezákonné a neústavní. Podle názoru stoupenců Tymošenkové není povinností vládní koalice dokládat podporu parlamentní většiny. Opozice by naopak měla prokázat, že hlasy většiny ze 450 poslanců disponuje ona.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video