Po jednání o platech. Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal, předseda...

Po jednání o platech. Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal, předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a ministryně spravedlnosti Helena Válková. | foto: ČTK

Vláda těsně kývla na to, že soudcům a žalobcům doplatí 1,2 miliardy

  • 309
Ministři kývli na návrh ministryně spravedlnosti Heleny Válkové, že stát doplatí soudcům a státním zástupcům 1,2 miliardy korun kvůli tomu, že jim v předchozích letech špatně počítal plat. Vláda podle ní těsnou většinou podpořila dohodu, kterou v pátek ministryně vyjednala se zástupci soudců a státních zástupců.

Dohoda o platech podle ministryně ušetří státu čtyři miliardy. Pokud by na dohodu přistoupilo všech 4 200 soudců a státních zástupců, tak to podle Válkové státní pokladnu a tedy daňové poplatníky vyjde na 1,2 miliardy.

„Vyplatí se to za podmínky, že soudci a státní zástupci podepíší dohodu o narovnání,“ řekla ministryně. Náhrada se týká let 2012, 2013 a 2014. Kdo podle ní dohodu nepodepíše, ztratí tvář před svými kolegy i před veřejností.

K tomu, že by měl stát peníze soudcům vyplatit, přiměl vládu verdikt Nejvyššího soudu, u kterého uspěla soudkyně Okresního soudu Brno-venkov Jana Lorencová. Následně soudci podali okolo 1 300 dalších žalob.

Sklízíme jedovaté ovoce předchozích vlád, řekla ministryně

Ústupek soudců a státních zástupců spočívá v tom, že nebudou chtít náhradu i za to, že jim předchozí kabinet kromě špatného výpočtu plat ještě navíc snížil. To pravicová vláda udělala i jiným skupinám zaměstnanců, aby šetřila a snížila tempo zadlužování státu. „Sklízíme ovoce předchozích vlád, to jedovaté,“ prohlásila ministryně spravedlnosti.

Hlasování ve vládě nebylo jednomyslné. „Devět ministrů bylo pro, čtyři se zdrželi,“ řekl iDNES.cz jeden z ministrů. Například ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se zdržel. „Ministři za hnutí ANO s Válkovou nehlasovali. Vnímal jsem to tak trochu jako polibek smrti,“ uvedl jeden z ministrů. Vzhledem k tomu, že vláda má 17 členů, bylo devět hlasů pro minimálním počtem pro to, aby byl návrh vůbec schválen.

Bylo to se skřípěním zubů, řekl premiér. Nevzdal ústavní stížnost

Podle premiéra Bohuslava Sobotky to vláda akceptovala „s velkým skřípěním zubů“. Omezí to podle něj eskalaci žalob. „Soudy nebudou zavaleny tisícovkami žalob,“ řekl Sobotka. Podle něj vláda vyzvala ministryni spravedlnosti, aby iniciovala ústavní stížnost. Tu ovšem v této věci může podat jen předseda Okresního soudu Brno-venkov Petr Jirsa, protože spor o peníze vyhrála Lorencová u Nejvyššího soudu právě nad soudem, u nějž pracuje. (více zde)

A co soudci?

Předsedové nejvyšších soudů Pavel Šámal a Josef Baxa předpokládají, že dohodu přijme převážná většina soudců. Oba se pokusí kolegy svou autoritou ovlivnit. „Je namístě dohodnout se, nejitřit staré spory, co kdo zavinil, co komu ušlo, uspořádat své poměry tak, aby nebyla otřesena důvěra společnosti v soudce,“ řekl Baxa.

zdroj: ČTK

Druhá varianta, kterou vláda probírala, by stát přišla na zhruba pět miliard korun. „Je to jedna ku třem, totiž státu se tím ušetří čtyři miliardy,“ řekla Válková k nakonec přijaté variantě.

Zajištění dohody se soudci a státními zástupci bude podle ministryně náročné organizačně i technicky, nicméně peníze by měly být připraveny v květnu k výplatě a nejpozději v červnu by je měli soudci a státní zástupci dostat na účet.

Válková věří, že apel čelních představitelů justice na to, aby soudci a státní zástupci na dohodu přistoupili, bude mít osmdesáti nebo devadesátiprocentní úspěšnost.

Navíc ministryně naznačila, že začíná být „znechucena“. Slíbila hnutí ANO, že zůstane ve vládě minimálně rok, ale rok již uplynul. Ještě odpoledne se proto poradí s prezidentem Milošem Zemanem před jeho odletem do Jordánska, co by jí radil - zda má ve vládě zůstat, nebo odejít. Zeman se jí přitom zatím zastával (více o poradě s prezidentem zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video