Radovan Krejčíř před jihoafrickým soudem

Radovan Krejčíř před jihoafrickým soudem - Krejčíř se domlouvá se svým právníkem u kemptonparkského soudu. | foto: Siphiwe Sibeko, Reuters

Vláda teď neví, jak na Krejčíře

  • 386
Radovan Krejčíř strávil svůj první víkend na svobodě v akvaparku. Dnes se půjde poprvé přihlásit na policejní stanici – a pak si začne budovat nový život. "Říkal mi, že to chce rozjet opravdu ve velkém," vypráví reportér TV Nova Jiří Hynek, který s Krejčířem v Johannesburgu mluvil.

"Plánuje se zapojit do velkých developerských projektů. Chce stavět a pronajímat domy, od tohoto týdne si začne budovat rozsáhlou síť kontaktů," tlumočí Krejčířovy plány Hynek.

Tentokrát Krejčířovi nejde jen o to, jak rychle zbohatnout. Chce si v Jihoafrické republice vybudovat dobré jméno. Počítá, že se mu to může hodit, až bude soudce v příštích měsících a letech rozhodovat o jeho vydání do České republiky.

Také tím, že v Jihoafrické republice hodlá investovat a usadit se, přesvědčil totiž soudce Stevena Holzena, aby ho před čtyřmi dny pustil z vazby na svobodu.

"Krejčíř už udělal v zemi značné investice. Koupil tu společnost a nějaké nemovitosti a jednoznačně vyjádřil přání přestěhovat do země natrvalo i svého syna a manželku," řekl soudce ve své závěrečné řeči.

To, že si Krejčíř začal budovat obchodní kontakty, bylo koneckonců patrné už v pátek – v den, kdy ho soudce propustil na kauci. Na záběrech televize Nova bylo vidět, že se tu vítá s "protřele" vyhlížejícími mladými muži.

"Co s tím naděláme"
Zatímco Radovan Krejčíř překotně plánuje svou budoucnost, česká vláda je v koncích. Jejím představitelům doslova došla řeč.

"Pan ministr se k soudnímu řízení v JAR ve věci Krejčíř na doporučení odborníků nevyjadřuje, aby to nezkomplikovalo řízení o vydání," řekla za ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila jeho mluvčí Zuzana Kuncová.

O Krejčířově vydání začne jihoafrický soud rozhodovat 8. srpna. A právě kvůli chystanému procesu se politikům ani úředníkům příliš nechce k propuštění Krejčíře na svobodu vyjadřovat. I když je znát, že s verdiktem soudu nesouhlasí.

"Nemohu komentovat rozhodnutí nebo výroky jihoafrického soudce," uvedla i Jana Malíková, mluvčí ministra vnitra Ivana Langera. Sdílný není ani člověk, který ví o posledním vývoji v Krejčířově kauze nejspíš nejvíc – vyšetřovatel Jiří Novák.
 
Soudce Holzen jej nejdřív v Johannesburgu tři dny vyslýchal a pak překvapil nejen svým rozhodnutím o propuštění Krejčíře, ale i kritikou české policie. Soudce prohlásil, že vyšetřování Krejčíře trvá podezřele dlouho a že jej policista Novák svými argumenty o Krejčířově vině nepřesvědčil.

"Jde o rozhodnutí soudu suverénního státu. Opravdu nemůžu komentovat řízení, které trvá," naznačil Novák, že nechce jihoafrické soudce rozzlobit.

Krejčíř je v Česku odsouzený za podvody na šest a půl roku a jeho další možná trestná činnost se vyšetřuje. Proto mnohé překvapilo, že mohl v pátek odejít na svobodu.

"Závěrečná řeč soudce byla víc prokrejčířovská než řeč samotného obhájce," říká reportér Hynek. Jenže nad tím jde maximálně pokrčit rameny.

"V Jižní Africe máme nezávislé soudnictví, nikdo nemůže ovlivňovat rozhodnutí soudu," říká mluvčí tamního ministerstva spravedlnosti Zolile Nqayi.

Česká vláda nyní doufá, že se jihoafrický prokurátor, který Českou republiku v kauze zastupuje, proti propuštění Krejčíře na svobodu odvolá.

"Vliv na to můžeme mít pouze konzultací s jihoafrickou prokuraturou a ta náš názor zná. Ať se nám to líbí, nebo ne, nejsme účastníky řízení," popsala Kuncová.

Závěrečná řeč soudce při pátečním jednání však příliš nadějí na změnu rozhodnutí o volném pohybu Krejčíře nedává. Jedním z důvodů, proč jej soud pustil z vazby, je totiž délka jihoafrického vydávacího řízení.

Za mřížemi v Johannesburgu by na verdikt, zda jej eskorta dopraví do českého vězení, mohl odsouzený podnikatel čekat až tři roky. České ministerstvo spravedlnosti teď vyčkává, čím může být svému jihoafrickému protějšku "k ruce".

"To je vše, co můžeme dělat – spolupracovat s jihoafrickou prokuraturou. Mohou chtít například doplnit naši žádost o vydání o další listiny nebo svědecké výpovědi, aby nás mohli dobře zastupovat. A jsme připraveni tam kdykoliv poslat naše experty," vysvětluje Kuncová.

Politikům teď nezbývá než na dálku sledovat, zda se bude Krejčíř skutečně vzorně hlásit dvakrát týdně na policejní stanici v Johannesburgu. Pohlídat, aby opět někam nezmizel, by mohli zblízka pracovníci civilní rozvědky.

"Přijímáme úkoly od české vlády. Zda jsme takový úkol dostali, však nemůžu prozradit," řekl mluvčí rozvědky Bohumil Šrajer.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video