Poslanci nemají jasno, co se v reformním balíku chystá.

Poslanci nemají jasno, co se v reformním balíku chystá. | foto: Profimedia.cz

Vláda tají, co čeká Čechy po reformě zdravotnictví

  • 94
Za necelé dva týdny budou poslanci hlasovat o reformě zdravotnictví. Datum, které by se mělo zapsat do dějin Česka červeně: jako den, kdy se v našem zdravotnictví udála největší revoluce od listopadu 1989. Potíž je, že málokdo ví, co vše se v batohu s nápisem "zdravotnická reforma" skrývá.

Máme platit za obyčejné plomby, pokud zanedbáme preventivní prohlídky u zubaře. Naopak od pojišťovny dostaneme permanentku do fitcentra, pokud každoročně poctivě dorazíme na všechny prohlídky. A plastická operace odstátých uší už nebude z veřejného zdravotního pojištění. Tedy: možná...

Ani jedna z těch věcí totiž nikde v navrhovaných zákonech není zakotvena. Jen o tom ministerstvo zdravotnictví tu a tam utrousí slovo.

"Platit si plomby? Tak o tom slyším prvně,“ kroutí hlavou poslanec za ODS Boris Šťastný, místopředseda výboru pro zdravotnictví. A dodává, že o změnách ve zdravotnictví, které ministerstvo plánuje, vědí jak poslanci vlastní strany, tak veřejnost, jen velmi málo.

"Pokládám to za velkou politickou chybu, že tak zásadní zákon nebyl projednán s koaličními partnery dřív, než byl podán. Takto se vystavujeme riziku zesměšnění před opozicí, že místo aby bylo ve všem jasno, budeme se v koalici dohadovat před hlasováním. Nehledě na to, že zatím nikdo lidem jasně nevysvětlil smysl a význam všech těch změn ve zdravotnictví,“ říká poslanec.

Místopředsedkyně klubu ODS Zdenka Horníková pro to má vysvětlení: O zdravotnictví se mezi poslanci příliš nedebatuje proto, že se strana rozhodla, že návrh této reformy podpoří.

"A tak se už nikdo moc nezabývá tím, co tam je. Jenže tím jsme se dostali do situace, kdy nás někteří vládní poslanci tlačí do kouta,“ říká Šťastný.

Už teď je totiž jisté, že poslanec za KDU-ČSL Ladislav Hovorka podá řadu pozměňovacích návrhů. Třeba žádá osvobození dětí od poplatků u lékaře či vyškrtnutí návrhu, že by o šéfovi Všeobecné zdravotní pojišťovny rozhodovala vláda. A pokud některé jeho návrhy neprojdou, pro reformu by ruku nezvedl. Stejně jako opoziční ČSSD a KSČM.

"Já doufám, že vládní poslanec snad nemyslí vážně, že bude dávat ultimáta,“ komentuje to ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Ale uznává, že dluh vůči lidem v tom, co všechno se pro pacienty změní, pokud reforma dostane zelenou, ministerstvo má.

"Příští týden plánujeme podrobněji veřejnost seznámit s tím, co všechno zdravotnická reforma obsahuje,“ řekl ministr minulý pátek. Do detailů, například že lázně pro lidi po operaci žlučníku už se (třeba) nebudou hradit z veřejného pojištění, jít nechtěl.

"Jsou to jen návrhy, o kterých se teprve musí diskutovat,“ podotýká jeho náměstek Pavel Hroboň a dává příklad. "Třeba zvažujeme, že by lidé, kteří leží v léčebnách dlouhodobě nemocných a nevrátí se zpět do svého bytu, byli ve stejném režimu jako lidé v domovech důchodců. Jejich péči by neplatily pojišťovny, ale oni sami – důchody by až na kapesné zůstaly léčebně,“ říká.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video