První žena ve vládě Karolína Peake.

První žena ve vládě Karolína Peake. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Vláda svěřila Peake legislativu a boj s korupcí

  • 27
Vláda jmenovala novou místopředsedkyni kabinetu Karolínu Peake do čela Legislativní rady a vládního protikorupčního výboru. První místopředsedkyni Věcí veřejných jmenoval do vládní funkce prezident Václav Klaus už před dvěma týdny.

"Vznikající Vládní výbor pro boj s korupcí a poradní sbor vicepremiérky budou složeny ze zástupců vybraných ministerstev a z odborníků z vědeckého a neziskového sektoru. Jejím úkolem bude koordinace legislativního naplňování protikorupční strategie vlády, navrhování návazných opatření a koordinace zavádění těchto opatření na všech úrovních státní správy a samosprávy," uvedla Radka Hrstková z tiskového oddělení VV.

Peake se stala vicepremiérkou díky dohodě koaličních stran, která ukončila poslední z kabinetních krizí. Věci veřejné ve vyjednáváních žádaly mimo jiné i čtyři vládní křesla, která jim náleží podle původní koaliční smlouvy. Ve vládě po dubnové demisi neformálního lídra VV Víta Bárty na místo ministra dopravy a květnovém rozhodnutí předsedy strany Radka Johna odejít z funkce vicepremiéra zůstali jen ministři školství Josef Dobeš a pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Nakonec se koaliční strany dohodly na výměně nestraníka Radka Šmerdy v čele ministerstva dopravy za člena VV Pavla Dobeše a právě na jmenování Peake.

John v květnu vicepremiérskou funkci, která měla také být zaměřena na boj proti korupci, odmítl poté, co se s premiérem Petrem Nečasem neshodl na svých spolupracovnících. Předsedovi vlády vadilo především jméno někdejšího náměstka ministra vnitra Michala Moroze. Peake už prohlásila, že s tímto mužem do svého týmu nepočítá. Své spolupracovníky ale zatím veřejnosti nepředstavila.

"My o personálním obsazení jednáme a budeme jednat. Nepředpokládám tam žádný problém nebo konflikt," řekl k tomu novinářům Nečas.

Peake sondovala u Michálka

Chce bývalý šéf Státního fondu životního prostředí do výboru?

Oznámila pouze, že nadále počítá s odborníkem Petrem Mlsnou ve funkci místopředsedy legislativní rady vlády. Radu posuzující slučitelnost připravovaných zákonů s právním rámcem dříve řídil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Nyní bude rada nově místo ministerstva vnitra hodnotit i dopady regulace zákonů, tedy provádět hodnocení známé pod zkratkou RIA.

Hodnocení protikorupčních dopadů zákonů, známé jako CIA, bude mít na starosti nově zřizovaný vládní protikorupční výbor. "V oblasti boje s korupcí ale začínáme na úplně zelené louce," řekla nedávno Peake.

Výbor pro boj s korupcí zřídila vláda na konci dubna, tehdy se počítalo s tím, že jej povede předseda Věcí veřejných John. Letos na práci dostane 21,5 milionu korun. V příštích letech by měl hospodařit přibližně s 25 miliony korun. Pracovat by v něm mělo 13 lidí.

Peake je tak první ženou v Nečasově vládě. Její úřad vyjde jen letos na více než dvacet milionů. Pobírat bude základní plat téměř 150 tisíc korun, vznikne 13 tabulkových místa a spolupracovat bude výbor s dvaceti externisty. Peake už jednala například s bývalým šéfem Státního fondu životního prostředí Liborem Michálkem. (čtěte více)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video