Vláda souhlasila s afghánskou misí

  • 89
Vláda vyslyšela žádost spojenců a souhlasila s návrhem ministra obrany vyslat až 150 českých vojáků do Afghánistánu. Příslušníci prostějovských speciálních sil budou "lovit" teroristy z Al-Kajdy. Pokud návrh podpoří parlament, půjde o první bojovou misi vojska od roku 1945.

Elitní průzkumníci by se měli účastnit protiteroristické operace Trvalá svoboda a po boku amerických a dalších vojáků hledat a likvidovat přívržence Al-Kajdy a bývalého vládního hnutí Taliban.

Dalších nejvýše třicet odborníků na odminovávání a vojenských meteorologů by mělo odjet do mírové mise Severoatlantické aliance v Kábulu a okolí. Afghánskou misi ještě posoudí Poslanecká sněmovna. Opozice má k vyslání vojáků výhrady.

"Není jasné, odkud se budou brát finanční prostředky. Armádní koncepce počítá s tím, že se ČR bude účastnit současně nejvýše dvou zahraničních vojenských misí," uvedl stínový ministr obrany Petr Nečas.

Vládní návrh rovnou odmítl předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik. "Vojenská dobrodružství podobného charakteru jsou pro poslanecký klub KSČM nepřijatelná," řekl.

Ministr obrany Miroslav Kostelka vyčíslil náklady na šestiměsíční misi na 250 milionů korun. Zatím má ministerstvo obrany k dispozici 120 milionů. Zbytek chce Kostelka najít s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou.

Výsadkář: Na Al-Kajdu jsme připraveni
Šestadvacetiletý výsadkář Pavel N. riziko tak vážně nebere. "Výlet" do afghánských hor srovnává se sportovním zápasem, na který s přáteli už dlouho tvrdě trénuje.

"Před rokem nám to už málem vyšlo. Tehdy jsme byli na Afghánistán nažhavení a pak o to víc zklamaní, když z toho na poslední chvíli sešlo. Snad to tedy konečně vyjde."

A po chvíli odmlky přiznává, že askezi spojenou s mimořádně obtížným výcvikem lze vydržet jen tehdy, pokud se výsadkáři cítí prospěšní. "A to v Afghánistánu určitě budeme. Nic by nás tam nemělo překvapit."

Kvůli přivyknutí na extrémní klimatické i terénní podmínky se muži z Prostějova připravovali několik týdnů i v rakouských Alpách. Jenomže když se jich zeptáte na detaily, mlčí. Stejně jako tají kvůli bezpečnosti blízkých svá jména. "Jsme cvičeni proti lidem, kteří se neštítí ničeho, tak se nedivte," vysvětluje Pavel N.

Nakonec opatrně naznačuje, že jeho jednotka vyniká ve speciálním průzkumu - tedy monitorování terénu, vyhledávání teroristů a také jejich zneškodnění, pokud k tomu dostane rozkaz.

Zásadou těchto mužů je: vidět a nebýt viděn. "Jsme dobří i v tom, že se přizpůsobíme čemukoliv. Mohu v Afghánistánu dělat i kuchaře, když mi to nařídí. Ale to by mne dost zklamalo," přiznává Pavel.

Mlží i při otázce, na co se před odjezdem soustřeďuje teď. "Prostě 'drilujeme'." Přeloženo z hantýrky vojáků: donekonečna procvičují detaily spolupráce ve skupině, která bývá v horách i týden odkázána jen na sebe.

"Náš život visí často na maličkostech. Třeba teď se více věnujeme jazykům." Pavel N. kategoricky odmítá hovořit o soukromí. Říká jen, že láska jeho přítelkyně mu pomáhá překlenout chvíle, kdy se ocitá se silami na dně.

"Nebýt její podpory, nemohl bych tuhle práci dělat," dodává nenápadný muž, do něhož byste neřekli, jak nebezpečný je.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video