Vláda návrh schválila, pravděpodobnost, že bude přijat Sněmovnou, ale není vysoká.

Vláda návrh schválila, pravděpodobnost, že bude přijat Sněmovnou, ale není vysoká. | foto: Roman Vondrouš, ČTK

Vláda souhlasí s omezením imunity zákonodárců

  • 93
Kabinet Jana Fischera souhlasí s návrhem Strany zelených na omezení imunity poslanců a senátorů. Imunita by se nevztahovala na jejich případné trestné činy, platila by pouze pro projevy ve Sněmovně. Zákon ale parlament zřejmě nestihne projednat.

Novelu, kterou vypracovala Strana zelených, dostali poslanci už 18. června. Podle zelených ztrácí imunita na významu, protože dnes prý už nehrozí, že by stát omezoval práva poslanců a senátorů. Podle kritiků jde ale o populistický předvolební tah, kterým chtějí zelení zaujmout voliče. 

Zatímco nyní se imunita vztahuje na veškeré jednání zákonodárců, tedy například i na dopravní nehody, nově by imunita zůstala jen pro jejich projevy v parlamentu. - o návrhu více zde

Pokud by tak byl zákonodárce přistižen přímo při páchání trestného činu nebo bezprostředně po něm, mohla by ho policie na rozdíl od současné praxe zadržet. Postup by pak byl stejný jako při vyšetřování běžných pachatelů.

"Byli by odpovědní za přestupkové jednání stejně jako ostatní občané tohoto státu," vysvětlila ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Novela by umožnila zadržení poslance či senátora bez předchozího souhlasu předsedy Sněmovny či Senátu, vysvětlila.

Zelení vábí voliče:

Omezme imunitu poslanců a senátorů

Dotáhnout návrh do zdárného konce ale nebude jednoduché. Nejen proto, že poslanci zřejmě nestihnou návrh projednat, ale i proto, že nejsou podobné změně naklonění, jak už ukázaly dřívější snahy o omezení imunity.

Sněmovna v tomto volebním období zbavila imunity poslance ODS Ondřeje Plašila, který podle policie řídil opilý. Stejně rozhodla v případě poslance KSČM Josefa Vondrušky, který je podezřelý, že za minulého režimu jako vězeňský dozorce týral vězně.

Další návrh zelených - zakázat tzv. přílepky k zákonům - vláda nepodpořila. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video