Obce dostanou peníze od Státního fondu rozvoje bydlení.

Obce dostanou peníze od Státního fondu rozvoje bydlení. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Vláda slíbila velkorysou pomoc zaplaveným lidem

  • 707
Kabinet navýšil rozpočet o pět miliard korun. Majitelé domů mohou dostat dotaci ve výši až 90 procent škod po velké vodě. O státní půjčku 150 tisíc korun na opravu bytu po povodních mohou žádat manželé bez omezení věku.

- AKTUALIZOVANÁ FOTOGALERIE
- MAPA PRŮTOKŮ
- co znamená stav nebezpečí a nouze
- jak pomoci: povodňová konta

Původně ministr Martínek v projektu navrhoval, aby stát vyplatil vlastníkům nemovitostí, kde se nacházejí bytové jednotky, až 70 procent z celkových nákladů na opravy. Kabinet se rozhodl být ještě velkorysejší. Obětem letošních povodní se bude vyplácet až 90 procent.

Podle počtu bytových jednotek v domě se bude stupňovat výše státní dotace na opravu po povodních. U domu se třemi bytovými jednotkami bude finanční strop 200 tisíc korun, u domu s osmi byty půl milionu a na jednu stavbu s více než osmi byty stát přispěje maximálně 700 tisíci korunami.

Bude to v případech, kdy škoda přesáhne 71,5 tisíce korun. Peníze dostanou jednotlivé obce od Státního fondu rozvoje bydlení, jehož rozpočet se na rok 2006 zvýší o tři miliardy korun. Obce pak budou přidělovat dotace jednotlivým žadatelům.

Půjčky na opravu budou bez omezení věku
Uspěl také druhý plán povodňové pomoci ministra Martínka. Jak ministr řekl reportérovi MF DNES, kabinet zrušil věkovou hranici 36 let u státních půjček na rekonstrukci bydlení.

O půjčky na opravu bytů zasažených povodní budou moci žádat manželé bez omezení věku, či dvojice, které mají dítě ve společné péči. Půjčka ve výši 150 tisíc korun je úročena jen dvěma procenty a splácí se deset let.

Paroubkova vláda také na návrh ministra financí Bohuslava Sobotky schválila změnu státního rozpočtu. Rozpočet se navýší o pět miliard korun, které budou sloužit jako rezerva na odstraňování povodňových škod. - více zde

V reakci na povodně kabinet prodloužil stav nouze. Platit bude až do půlnoci 19. dubna. "Umožní to lépe řešit krizové situace," řekl ministr vnitra František Bublan po jednání vlády.

Co znamená stav nebezpečí a nouze čtěte zde.

Peníze by měly být do konce dubna
Premiér Paroubek dostal od ministrů za úkol navrhnout předsedovi Sněmovny Lubomíru Zaorálkovi vyhlásit kvůli povodním stav legislativní nouze. Měl by trvat od 6. do 26. dubna.

"Je to situace, která již tady byla. V podobných situacích jsem vyhověl. Budu se tím vážně zabývat," řekl Lubomír Zaorálek. Vládní žádost zatím nedostal.

Vyhlášení stavu legislativní nouze umožní projednat změnu zákonů o Fondu národního majetku a o státním rozpočtu v prvním čtení. Peníze na pomoc lidem a obcím zasaženým povodní by měly být uvolněny ještě do konce dubna.

Další finance na výstavbu protipovodňových opatření by vláda chtěla soustředit v nově vytvořeném fondu. Peníze by si stát půjčil od Evropské investiční banky. V povodňovém fondu by mohlo být deset až 15 miliard korun.

Peníze by byly určeny na ochranu obcí proti povodním a také na výkup domů, které opakovaně zatopila voda. Jak řekl premiér Paroubek při návštěvě Litoměřic, Česká republika by půjčku splácela 20 až 25 let, takže by se podle něj příliš nezatížila dluhová služba státu.

ČTĚTE TAKÉ:
ČEZ nabídne postiženým povodněmi slevy na proud
Vláda navýšila rozpočet o 5 miliard, schodek se nezmění

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video