Petr Nečas a Jaroslav Zavadil

Petr Nečas a Jaroslav Zavadil | foto: ČTK

Vláda sjednotila průmyslníky s odboráři. Všechno špatně, slyšela

  • 111
Zástupci odborů a zaměstnavatelů jednali na takzvané tripartitě s vládou. Když po několika hodinách schůzka skončila, bylo jasné jen jedno: neshodli se vůbec na ničem. Obě strany odmítly jak vládní návrhy na zmírnění růstu cen energie, tak plány na omezení státní výstavby.

Na jednání dnes došlo ke zvláštní situaci, kdy se jindy zavilí nepřátelé, tedy odboráři a zástupci zaměstnavatelů, shodli v naprostém nesouhlasu se vším, co předložila vláda.

Jedním ze zásadních bodů bylo jednání o fotovoltaických elektrárnách, kvůli jejichž překotné výstavbě a hlavně vysokým dotacím hrozí zdražení elektřiny.

"Ano v tomto bodě mámě shodné závěry. Zničit a zadupat dotace pro fotovoltaiky, protože jinak se nevyhneme zdražení," prohlásil odborový předák Jaroslav Zavadil.

Podle průmyslníků ale i odborářů je celý plán vlády, jak řešit zdražení elektřiny, postavený na špatných základech, protože vychází z nesprávných čísel. Vláda totiž už několikrát změnila odhad, o kolik se elektřina zdraží (o plánu vlády jak zamezit růstu cen čtěte zde).

Zavadil i viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák tak společně požádali vládu, aby nepřistupovala na jakékoli zdražení elektřiny, dokud si nezjistí přesná čísla.

A podobně vzácná shoda panovala i v otázce státních stavebních zakázek, které chce vláda silně omezit. "Ať si vláda řekne, zda je jí milejší ušetřit tím, že se bude méně stavět, ale díky větší nezaměstnanosti pak zaplatí více na sociálních podporách," shrnul argumenty Zavadil.

Zaměstnavatelům také vadí, že vláda odeslala do Poslanecké sněmovny návrh na prodloužení doby, po kterou zaměstnavatelé hradí zaměstnanci během nemoci náhradu mzdy, ze dvou na tři týdny.

Odbory zase kritizovaly snížení nemocenské. Ta v minulosti činila do 30. dne pracovní neschopnosti 60 procent denního základu, později stoupala až na 72 procent.

Pro rok 2010 byla dočasně snížena na 60 procent pro celé období. Podle vládního návrhu se má ale stát snížení trvalým.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video