Vláda si z rezoluce hlavu nedělá

  • 61
Český kabinet vzkázal, že ho rezoluce Evropského parlamentu nechává klidným. Evropský parlament přijal usnesení, kterým vyzývá Evropskou komisi, aby zvážila odstavení jaderné elektrárny Temelín a uspořádala o něm mezinárodní konferenci. Je to vůbec poprvé, kdy se orgán Evropské unie postavil za myšlenku zastavit elektrárnu.

"Evropský parlament není pro ČR ústavním orgánem, jeho rezoluce pro nás nejsou závazné," řekl vicepremiér Vladimír Špidla.

"Na úrovni Evropské unie neexistují žádné předpisy o bezpečnosti jaderných zařízení. Státy, které je provozují, se řídí vlastními pravidly. Česká republika se řídí vlastními pravidly, která obstála při řadě debat, a myslím si, že to je klíčové," dodal Špidla.

Co obsahuje rezoluce
Dva odstavce o Temelínu do jinak poměrně příznivém dokumentu o Česku dokázali vklínit evropští Zelení a rakouští poslanci. Rezoluce však pro členské státy ani další instituce EU není právně závazná a má spíš "propagandistický" význam pro rakouské odpůrce JETE.

Podle rezoluce má Evropská komise zjistit, zda lze části Temelína odepsat jako "neúspěšnou investici". Má svolat konferenci, která by "zvážila náklady na odstavení Temelína, jakož i možnost mezinárodní nabídky, aby ho Česká republika odstavila".

Čeští diplomaté tvrdí, že poslanci vyzývají Evropskou komisi k něčemu, co zřejmě nebude schopna uskutečnit. "Je to výstřel do prázdna," řekl velvyslanec při EU Libor Sečka.  České delegaci se tento návrh nepodařilo změnit. "Udělali jsme silný lobbing, ale zpráva se zřejmě už moc nezmění," připustil v úterý velvyslanec při EU Libor Sečka.

Co kritizuje Evropský parlament

* Temelín
* Pašování žen, násilí proti nim
* Slabý bankovní sektor
* Korupci a "tunelování"
* Rozpočtový deficit
* Pirátskou výrobu CD

Podrobněji ZDE:
Hlavní terč je česká akonomika
"Temelínské" pasáže rezoluce jsou výsledkem dlouhé kontroverze; česká diplomacie se do poslední chvíle snažila o jejich vyřazení z textu. Jejich autoři, zejména rakouští a němečtí Zelení, je oslavují jako historické vítězství a důkaz, že se Temelín stává tématem jednání o vstupu Česka do EU. Představitelé dalších politických stran naopak připomínají, že jde o úlitbu Zeleným a rakouským poslancům, která nemá praktický dopad. Evropská komise dala ostatně už v červenci na vědomí, že nehodlá ani zvažovat pořádání nějakých konferencí o Temelínu.

Předseda zahraničního výboru EP Elmar Brok (německá CDU) ve středu v této souvislosti poukázal na ustanovení obecné rezoluce EP o rozšíření, podle níž nelze od přistupujících zemí požadovat splnění přísnějších hledisek, než jaké jsou kladeny na stávající členské státy. "Kandidátské země musejí převzít a aplikovat legislativu unie. Nemůžeme po nich chtít, aby plnily podmínky, které my sami nesplňujeme."

Na úrovni EU neexistují žádné předpisy o bezpečnosti jaderných zařízení. Státy, které je provozují, se řídí vlastními pravidly. Podle odborných stanovisek Evropské komise se Temelín neliší od elektráren provozovaných v členských státech EU.

Úterní diskuse ve Štrasburku

"Temelín vykazuje vážné bezpečnostní nedostatky," vyslechly si stovky evropských poslanců od zástupců skupiny "nezávislých". Pod touto hlavičkou se skrývají poslanci rakouské strany Svobodných.

Nikdo z přítomných proti jejich slovům neprotestoval. Jen rakouská poslankyně Marie Bergerová ocenila návrh zprávy a doporučila její jednomyslné schválení.
Poslanec Jürgen Schröder, jenž zprávu připravoval a který v přípravném slyšení protestoval proti včlenění odstavce o Temelínu, se během úterní parlamentní diskuse o českou jadernou elektrárnu už nezajímal. Řešil naléhavější problém: vyvracel tvrzení "vysokého českého politika", že Evropská unie je těžkopádná a neefektivní.

O to ostřeji pocítil tento problém zástupce Evropské komise Günter Verheugen.
"Komisaři Verheugene, označil jste Temelín za nejbezpečnější jadernou elektrárnu v Evropě. To je málo přínosné, a dokonce kontraproduktivní pro nalezení výstupové varianty," zaútočila na něj Rakušanka Daniela Raschhoferová, která promluvila za poslance Haiderovy strany.

Ta si vzala Čechy (a Evropskou komisi) na paškál i kvůli Benešovým dekretům: Brusel podle ní "přehlíží, že zachování platnosti dekretů, které ospravedlňují vyhnání a zabíjení tisíců lidí, je v naprostém rozporu s kritérii pro vstup do EU".
Také poslanec Bernd Posselt vyzval Čechy, aby následovali maďarský vzor a "vyřešili menšinové problémy i pozůstatky minulosti".

Všechny návrhy parlamentu k Temelínu - mezinárodní konference, případná nabídka finanční pomoci nebo dočasný provoz Temelína (to zpráva také připouští) - míří k jednomu cíli: k likvidaci elektrárny, do které Česká republika investovala téměř sto miliard korun.

Zpráva Evropského parlamentu není sice pro nikoho závazná, je to však poprvé, co se chce nějaký evropský orgán otevřeně postavit za zrušení Temelína. Rakousko tím získá "evropský" argument pro své veřejné mínění.

Velvyslanec Sečka očekává, že to by měl být jediný praktický dopad zprávy - a že i přes parlamentní výzvy nebude svoláno žádné mezinárodní fórum o české elektrárně. "Dotklo by se to zájmů některých členských států. Není pro to precedens ani acquis (právo EU)," tvrdí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video