Hodonín u Kunštátu. Bývalý romský tábor

Hodonín u Kunštátu. Bývalý romský tábor - Kněz František Lizna při vzpomínce na romský tábor z roku 1943 | foto: Radek Miča, MAFRA

Vláda seškrtala o desítky milionů plány na uctění obětí holokaustu Romů

  • 135
Ministerstvo školství ustupuje od plánu vybudovat na místě romského tábora Žalov v Hodoníně u Kunštátu mezinárodní vzdělávací a konferenční centrum za 100 milionů korun. Místo něj by měl vzniknout levnější Památník romského holokaustu. Centrum přitom mělo být náplastí za neuskutečněný plán vykoupit vepřín v Letech na Písecku, který stojí na místě válečného sběrného tábora pro Romy.

Ministerstvo nyní připravilo ideový záměr zcela nového projektu, který předloží ke schválení vládě. Oproti původnímu velkolepému plánu je Památník romského holokaustu levnější o desítky milionů korun. 

Tábor Hodonínek

Tábor nebyl vyhlazovací, přesto v něm následkem nelidských podmínek  přišlo o život mnoho mužů, žen a zvláště  dětí. Fungoval v letech 1940 až 1944 u Hodonína u Kunštátu. Táborem prošlo 1 396 lidí. Z toho jich bylo 262 propuštěno 47 uprchlo, 207 zahynulo a 871 bylo transportováno.

"Vybudování velkého Mezinárodního vzdělávacího a konferenčního centra na odlehlém místě u lesa není variantou ekonomickou a především pak udržitelnou bez trvalých zvýšených výdajů ze státního rozpočtu," píše resort v jednom z materiálů.

V roce 2009 vláda uvolnila na vybudování konferenčního centra 98,5 milionů. V současné době stojí na místě bývalého romského tábora v Hodoníně u Kunštátu rekreační středisko Žalov, které už stát vykoupil za 21 milionů. Po nákupu mu tak zbývá přes 70 milionů korun. 

Původně mělo centrum  zahrnovat i kinosál nebo ubytování pro tři desítky návštěvníků. Velkolepé plány ale nyní resort osekal a za výstavbu nového památníků chce utratit nejvýše 47 milionů korun plus dalších 6 milionů za opravu přístupové cesty.

Hodonín u Kunštátu. Bývalý romský tábor

Památník by měl využít některou ze současných budov a navíc by tu vyrostly dvě repliky původních baráků, kde Romové žili. Provoz památníku by měl stát ročně asi 4,5 milionu a zaměstnávat tři lidi.

"Jsme z toho poněkud zklamáni," řekla iDNES.cz ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.  Podle ní byl zarážející především postup ministerstva školství, které v první fázi názor muzea na změnu vůbec nezajímal. V lednu se na muzeum sice úředníci obrátili, Horváthová ale dodnes neví, zda její připomínky někdo bral vážně.

Ředitelce kromě okleštění celého projektu vadí především skutečnost, že ministerstvo vůbec s muzeem nepočítá. "Přitom my jsme jediné pracoviště, které cíleně vzdělává a připravuje lektory v otázce romského holokaustu," řekl Horváthová.

Tábor Lety

V Letech bylo v době nacistické okupace soustředěno přes 1 300 Romů, z nichž zde 327 zahynulo a přes 500 bylo převezeno do vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

Památník by měl totiž podle ministerstva spadat pod Pedagogické muzeum J. A. Komenského.

Další tábor, kde za druhé světové války umírali Romové, Lety u Písku, budil vášně před několika lety. Na části bývalého sběrného tábora totiž stojí vepřín. To vadí nejen Romům, ale řadě dalších organizací na ochranu lidských práv. Vláda původně plánovala vepřín koupit a na místě postavit památník. Pietní místo sice vzniklo, vepřín ale stojí dál. V roce 2009 vláda řekla, že na projekt nemá peníze.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video