Vláda se rozhodla podpořit SKI 2005

- Vláda Miloše Zemana se rozhodla podpořit konání mistrovství světa v klasickém lyžování 2005 v Jizerských horách. Jestli se organizátorům mistrovství podaří přesvědčit Mezinárodní lyžařskou federaci FIS, že Liberecko je nejlepším místem pro závody, vynaloží vláda na tento projekt zhruba 230 milionů korun.

Ochránci přírody zatím neprotestují

Zatímco před dvěma lety, kdy Liberecko usilovalo o uspořádání šampionátu v roce 2003, provázely přípravy mohutné protesty ochránců přírody i ministerstva životního prostředí, letos je klid.

Organizátoři jsou mnohem ochotnější přistoupit na naše připomínky - shodují se ekologové, i když se někteří netají tím, že by byli radši, kdyby se šampionát v Jizerských horách nekonal.

"Výrazně se změnil přístup. Už to není tak, že se nás někdo pokouší postavit před hotovou věc. Organizátoři jsou teď mnohem vstřícnější," říká ministr životního prostředí Miloš Kužvart.

Vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory Jiří Hušek přesto poznamenává, že plánované lyžařské mistrovství není pro tamní zdevastované lesy žádná výhra. "Dokážeme si ale představit, že za přísně definovaných podmínek je uspořádání šampionátu možné bez zásadního negativního vlivu na přírodu," tvrdí Hušek.

"Mistrovství světa považujeme za zbytečnost, za velké riziko pro Jizerské hory," říká Simona Jašová z ekologického hnutí Děti Země. "Ale organizátoři se s námi snaží domluvit. V nejkontroverznější části, což jsou běžecké tratě, nastala - i když ne stoprocentní - tak přece shoda.

Tratě jsou vedeny výrazně jinak než před dvěma lety, většinou mimo les, po loukách.

Jak mistrovství regionu prospěje?

Jiří Hušek ze správy chráněné oblasti je spokojen, že organizátoři upustili od představ svých předchůdců, kteří počítali s miliardovými investicemi, s výstavbou dálnice a širokými lyžařskými tratěmi. "Megalomanské projekty z minulého období jsou opuštěny, teď by se to mělo odehrávat v komornější podobě," říká Hušek.

"Jsme si vědomi, že - ať chceme nebo nechceme, ať se mistrovství bude konat či nikoli - Bedřichov je zimní středisko s možností velkého rozvoje. Je tu stotisícový Liberec, šedesátitisícový Jablonec, do Prahy je to kousek. Zimní sportování tu bude stále. Teď jde o to, aby v Jizerských horách nevznikl na čtrnáct dní Disneyland, ale aby bylo všechno nadále využitelné. V zimě i v létě."

S tím organizátoři podle svých slov také počítají. Příprava na šampionát i jeho konání mají umožnit rozvoj celého regionu.

"Stav silnic je žalostný," poukázal před časem na jeden z problémů starosta Bedřichova Vladimír Černý. A obecní pokladna je přitom stále poloprázdná a podnikatelé se do obce příliš nehrnou.

Kromě oprav komunikací však SKI 2005 počítá například s rekonstrukcí hotelů a ubytoven nebo s modernizací lyžařského areálu na Ještědu.

"Přímo v Jizerských horách ale nepočítáme s žádnými velkými stavbami. Kromě stadionku v Bedřichově bude většina staveb mobilních, nebude to žádný velký zásah do přírody," slibuje tajemník SKI 2005 Kračmar.

Zvítězí Jizerské hory?

Před dvěma lety "vyfouklo" Jizerským horám pořádání mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2003 italské Val di Fiemme.

Letos jsou konkurenty švédský Falun a německý Obersdorf. Mezinárodní lyžařská federace vybere pořadatele na přelomu května a června v Melbourne.

Jaké šance mají Jizerské hory? "Je to samozřejmě otevřená věc, z Mezinárodní lyžařské federace to nikdo neřekne dopředu," říká tajemník sdružení SKI 2005 Zdeněk Kračmar. "Když tu ale na podzim byla kontrolní komise, byla s našimi přípravami velmi spokojená."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video