Vicepremiérka Karolína Peake potvrdila, že vláda přerušila jednání o církevních restitucích kvůli tomu, že VV nedostaly vysvětlení, kde na církevní restituce vláda najde peníze.

Vicepremiérka Karolína Peake potvrdila, že vláda přerušila jednání o církevních restitucích kvůli tomu, že VV nedostaly vysvětlení, kde na církevní restituce vláda najde peníze. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Vláda se pře o peníze na restituce církvím. VV váhají, dráždí Kalouska

  • 986
Církevní restituce se zadrhly. Věcem veřejným nestačí vysvětlení, kde se najdou peníze na narovnání s církvemi. "Ve všech fázích vyjednávání nám bylo slibováno, že dojde i na vysvětlení zdroje na výplaty finančních náhrad. To se ale ani dnes nestalo," řekla iDNES.cz vicepremiérka Karolína Peake. TOP 09 vnímá postoj VV jako porušení koaliční dohody.

Jednání vlády o zákonu o církevních restitucích tak bylo přerušeno. Věci veřejné požádaly, aby problém řešila porada ekonomických ministrů.

"Restituce podporujeme, respektujeme koaliční dohodu," zdůraznila Peake. Vždy se podle ní mluvilo o tom, že se před schválením zákona musí vyjasnit financování restitucí. "Prý už jsme schválili ty předcházející legislativní fáze, tak se nemáme na nic ptát. Zdůrazňuji znovu, že vrácení majetku podporujeme," sdělila iDNES.cz vicepremiérka Peake z Věcí veřejných.

O vracení církevního majetku a finančním narovnání s církvemi se vláda na posledním letošním zasedání dohadovala velmi dlouho, pak si vzaly VV přestávku na poradu a výsledkem je, že o církevních restitucích bude muset vláda jednat znovu v příštím roce.

Už v září přitom vláda schválila koncept dohody s církvemi - že se mají vrátit lesy a pole v hodnotě 75 miliard korun a stát jim kromě toho vyplatí 59 miliard korun. (více zde)

Bylo by to naprosto fatální porušení koaliční dohody, pohrozil Kalousek

Jednání vlády bylo podle informací iDNES.cz velmi emotivní. "Chápu to jako neuvěřitelné lavírování po roce společné práce a po několikanásobném potvrzení, že se skutečně jedná o společnou dohodu," řekl iDNES.cz ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Miroslav Kalousek

To, že VV trvají na jasném pojmenování toho, kde se na církevní restituce vezmou peníze, označil za komický a zástupný problém. "Řekl jsem to stokrát a klidně to povím i po stoprvé. Tím zdrojem bude státní rozpočet. Každá vláda má rozpočtové priority. Budeme-li vyplácet ročně 3 miliardy církvím, bude to priorita, kterou bude muset rozpočet pokrýt," prohlásil ministr financí.

Přirovnal to k tomu, že stát vyplácí důchody, i když je schodek ve výši desítek miliard na účtu, z nějž se důchody vyplácejí. A vyplatí i dávky v nezaměstnanosti, když vzroste počet nezaměstnaných - ušetřit prostě musí jinde.

Kalousek zároveň Věcem veřejným na jednání vlády pohrozil, co mohou způsobit, když neustoupí. "Brali bychom to jako naprosto fatální porušení koaliční dohody se všemi důsledky, které fatální porušení koaliční dohody má. Jde totiž o mimořádnou vládní prioritu," zdůraznil ministr financí.

Premiér se snaží spor tlumit. Věří, že v lednu se vláda dohodne

Spor v koalici se snaží tlumit premiér a předseda ODS Petr Nečas. "Potřebujeme vyjasnit některé věci, které se týkají finančních náhrad," řekl po jednání vlády. Prohlásil, že předpokládá, že v lednu se vláda na zákonu o církevních restitucích shodne.

Petr Nečas

Nechtěl komentovat to, že si Věci veřejné na jednání vlády vyslechly, že pokračování jejich postoje by znamenalo vážné porušení koaliční dohody a možnost pádu vlády. "Informace z uzavřeného jednání vlády nikdy nekomentuji. Zákon je jen formálním legislativním naplněním již schválené dohody," řekl Nečas.

Lesy a pole by stát podle předjednané dohody měl církvím vydat do pěti let, finanční část vyrovnání by vyplácel příštích třicet let, dohodnutá částka 59 miliard korun by tedy byla ještě o něco vyšší, navýšená o inflaci.

Zároveň se stát s církvemi dohodl na tom, že bude ještě v příštích 17 letech hradit mzdy duchovních. V prvních třech letech účinnosti zákona o narovnání s církvemi by částka na platy zůstala v současné výši - jde o necelých 1,5 miliardy korun - v dalších čtrnácti letech by klesala, postupně vždy o pět procent.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video