TOP 09 trvá na tom, aby se česká vláda ještě v roce 2013 připojila k evropské smlouvě o rozpočtové odpovědnosti. Vládní strany se k tomu mají zavázat v koaliční smlouvě.

TOP 09 trvá na tom, aby se česká vláda ještě v roce 2013 připojila k evropské smlouvě o rozpočtové odpovědnosti. Vládní strany se k tomu mají zavázat v koaliční smlouvě. | foto: Michal Šula, MAFRA

TOP 09 dala Nečasovi nůž na krk. Země se má připojit k evropské smlouvě

  • 952
Ještě letos se česká vláda musí připojit ke smlouvě o rozpočtové odpovědnosti Evropské unie, uvedla TOP 09. Jinak nepodepíše novou koaliční smlouvu, o níž vládní strany jednají. ODS to odmítá, premiér Petr Nečas smlouvu nepodepsal a Česko se spolu s Velkou Británií ke smlouvě zatím nepřipojilo. Může to být velmi třaskavé téma.

První místopředseda a ministr financí Miroslav Kalousek řekl po jednání předsednictva TOP 09, že bez tohoto závazku nepodepíše strana novou koaliční smlouvu s ODS a LIDEM.

Když loni Nečas podporovaný prezidentem Václavem Klausem odmítl novou evropskou smlouvu podepsat, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg uvedl, že premiérův postup Českou republiku poškodí a je v rozporu s jejími zájmy. Nečas mu opáčil, že by měl lépe vážit slova (více o sporu čtěte zde).

Návrh fiskálního paktu počítá s tím, že by státy do svého právního řádu, nejlépe přímo do ústavy, měly zakotvit pravidlo, že by jejich strukturální rozpočet měl být v podstatě vyrovnaný nebo v přebytku. Povolen bude u strukturálního rozpočtu deficit do výše 0,5 procenta HDP dané země. Na to, zda země "zlaté" pravidlo ukotvily v domácím právu, bude dohlížet soudní dvůr EU. Provinilé zemi by mohl udělit pokutu do výše 0,1 procenta HDP.

Když loni Nečas odmítl smlouvu podepsat, řekl, že se podařilo vyjednat změnu článku 15 smlouvy, takže se Česko bude moci kdykoli v budoucnu k rozpočtové unii také přidat. ODS to však podmiňuje předchozím referendem o tom, zda si čeští občané vůbec přejí, aby Česká republika platila eurem (více o Nečasově argumentaci najdete zde).

S "třaskavinou" přišla TOP 09 ve chvíli, kdy Zeman i ČSSD mluví o volbách

S novým požadavkem k obsahu koaliční smlouvy přišla TOP 09 právě ve chvíli, kdy nově zvolený prezident Miloš Zeman stejně jako opoziční ČSSD mluví o tom, že by vláda měla skončit a měly by se konat nové volby.

A sociální demokraté doufají, že by jim v tom mohla pomoci právě TOP 09, která by v nových volbách mohla těžit na úkor ODS. A to proto, že se předsedovi strany TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi podařilo k sobě soustředit pozornost pravicových voličů.

"Nemáme-li Karla Schwarzenberga prezidentem, můžeme mít Karla Schwarzenberga premiérem," prohlásil v neděli v Otázkách Václava Moravce ministr Kalousek. Odmítl Zemanovu výzvu, že by měla vláda skončit a kývnout na předčasné volby, ale sociální demokraté si jeho slova přečetli jinak.

"Mohli bychom se dočkat překvapení a mohla by to být právě TOP 09, která by k vyvolání předčasných voleb mohla pomoci právě kvůli tomu, aby využila momentální pozornosti voličů k panu Schwarzenbergovi," řekl iDNES.cz šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc ještě předtím, než předsednictvo TOP 09 přišlo s požadavkem na klíčový bod nové koaliční smlouvy, který může pro ODS představovat zásadní problém.

Snad to není záminka pro vyvolání třenic, reaguje ODS

Premiér Petr Nečas odpoledne prohlásil, že návrh na závazek k přistoupení k fiskálnímu kompaktu během roku 2013 "je zcela nový požadavek, který doposud nikdy nebyl signalizován". "Věřím, že není veden myšlenkou vyvolat na tomto tématu vnitrokoaliční střet ve světle výsledku prezidentských voleb," uvedl premiér a nechal tak ve vzduchu stejnou otázku, jako šéf poslanců ČSSD Tejc.

Předseda vlády dodal, že o návrhu bude jednat koaliční pracovní skupina, grémium ODS a posléze špičky koalice. "Osobně považuji za daleko podstatnější, aby vláda prosadila v parlamentu 'finanční ústavu', která je faktickým naplněním politické proklamace obsažené v evropském projektu fiskálního kompaktu. Její schválení bude faktickým testem toho, kdo v ČR chce realizovat politiku rozpočtové odpovědnosti," uvedl Nečas, jenž mimo jiné požaduje ústavní zákon o referendu k přistoupení k euru.

"Mrzí mě, že se TOP 09 opírá o ultimáta. ODS představila širší priority pro revizi koaliční smlouvy již minulý týden, ale bez ultimát. Ve čtvrtek odpoledne čeká koalici další schůzka, kde bude mít TOP 09 prostor nám svůj požadavek vysvětlit. Předpokládám, že ho spolu s dalšími spornými body zařadíme na program K9, která bude řešit rozpory v revidované koaliční smlouvě," sdělil iDNES.cz ministr dopravy Zbyněk Stanjura, který za ODS jedná o nové koaliční smlouvě.

Vedení TOP 09 podpořilo vládní návrh takzvané finanční ústavy v úterý. "Předsednictvo TOP 09 konstatuje, že návrh směruje ke stejnému cíli jako mezinárodní závazek členských zemí Evropské unie, které se připojily ke Smlouvě o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii (tzv. Fiscal Compact). Návrh ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti je dokonce přísnější než dohoda na evropské úrovni," píše se v usnesení vedení TOP 09.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video