Vláda se může zničit jen sama

  • 20
Hrozeb poslance Josefa Hojdara z ČSSD, že nepodpoří některé reformní zákony, se vláda nemusí příliš bát. Svůj nejdůležitější týden může totiž přežít i bez něj. Jisté je jedno: vládní koalice má vše jen ve svých rukou.

Pokud se jí podaří udržet jednotu, bude pro ni následující týden znamenat možná dokonce posílení a hladší cestu k další překážce ve vládním běhu: podzimnímu schvalování rozpočtu.

V zásadě půjde od úterý o dvě věci: nejprve o balík jedenácti zákonů, kterými chce vláda zastavit zadlužování země. A potom také o hlasování o důvěře vládě, které chce vyvolat opoziční ODS.

Hojdar nemusí stačit
Jedna věc hraje koalici do karet už dopředu. O reformě i o důvěře vládě se bude hlasovat veřejně. A na rozdíl od tajných hlasování, kde třeba při prezidentské volbě kabinet utrpěl těžkou porážku, se při otevřeném hlasování koalici většinou daří splnit, co si naplánuje.

Vlastně jedinou výraznou výjimkou byly právě před rokem vládní "povodňové balíčky". Zákony, které by s sebou přinesly i zvýšení daní, tehdy potopila unionistka Hana Marvanová.

Ta už tentokrát ve sněmovně nebude (v pátek oznámila, že se vzdává mandátu) a její nástupce Tomáš Vrbík podle všeho reformu podpoří - více zde

Vládní koalice si tak navíc bude moci dovolit i malý luxus: všech svých sto jedna hlasů bude tento týden bezpodmínečně potřebovat zřejmě pouze při úterním "přehlasovávání" prezidentského veta zákona o DPH, které nepodpoří ODS ani KSČM.

V dalších případech se však může obejít i bez poslance ČSSD Josefa Hojdara, který oznámil, že definitivně nepodpoří tři z jedenácti zákonů, pokud neprojdou jeho pozměňující návrhy. (Zákon o DPH chce však Hojdar podpořit.) Na schůzi totiž bude ze zdravotních důvodů chybět komunistický poslanec Josef Mandík. Poměr hlasů by tak měl být i bez případné Hojdarovy podpory 100:99.

Nedůvěra vládě: malá šance
ODS už v pondělí rozhodne, kdy podá svůj návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Pravděpodobně se tak stane ještě v září a hlasovat by se mohlo už na konci zářijové schůze.

Opozice ODS a ČSSD by pak potřebovala minimálně dva hlasy vládních poslanců (a v případě Mandíkovy nepřítomnosti dokonce tři), kteří by jí pomohli svrhnout kabinet a veřejně se postavit proti vládě.K vyslovení nedůvěry vládě je třeba minimálně 101 hlasů.

A tady do hry opět vstupuje poslanec Hojdar - byť se i tentokrát jeho vyjádření v průběhu dní od sebe liší. Poslanec, který předvídá, že vláda nepřežije konec roku, ještě ve čtvrtečním Právu řekl, že jeho cílem není vládu položit.

V sobotních Lidových novinách už však tvrdil, že by pro důvěru vládě hlasovat nemohl - pokud by reforma, kterou Hojdar považuje za asociální, prošla v navržené podobě. Na přímou otázku, zda to znamená, že by šel aktivně proti kabinetu, pak Josef Hojdar odpověděl: "To bych nepředjímal."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video