Ministr vnitra Milan Chovanec a premiér Bohuslav Sobotka.

Ministr vnitra Milan Chovanec a premiér Bohuslav Sobotka. | foto: MAFRA

Navrhnu vládě přijmout méně uprchlíků, než navrhuje EU, tvrdí Chovanec

  • 113
Ministr vnitra Milan Chovanec v nedělních Otázkách Václava Moravce uvedl, že navrhne vládě přijmout méně uprchlíků, než původně navrhovala Evropská komise v povinných kvótách. Vláda problematiku uprchlíků projedná ve středu, kdy určí kolik by jich bylo Česko schopno přijmout.

Návrh pro kabinet chystá ministerstvo vnitra, Chovanec zatím přesná čísla nezná. Půjde podle něho o stovky lidí letos a několik set lidí příští rok. „Číslo bude nižší než těch povinných 1 800. V současné době počítáme naše možnosti a kapacity,“ uvedl Chovanec.

Potom, co návrh projedná ve středu večer vláda, zástupci ministerstva s ním pojedou na čtvrteční neformální radu unijních ministrů do Lucemburku. Představitelé členských států EU se dohodli na dobrovolném přemístění celkem čtyřiceti tisíc uprchlíků z Itálie a Řecka během dvou let. Povinné kvóty navrhované Evropskou komisí odmítli.

 Řešení se však bude týkat celkem šedesáti tisíc lidí. Unijní státy přijmou i dvacet tisíc osob s nárokem na mezinárodní ochranu, které se nyní nacházejí mimo evropské území. Pokud by platily kvóty, na Česko by připadlo 1328 a 525 lidí během dvou let.

Chovanec uvedl, že v případě utečenců v Itálii a Řecku jde o lidi, kteří žádají o azyl. Byli by přemístěni do detenčních zařízení v Česku, v nichž by se s nimi azylová procedura dořešila. Druhá skupina zahrnuje lidi v táborech mimo Evropu, kteří mají na mezinárodní právní ochranu nárok, přicházeli by a integrovali by se.

V Česku dosud podle ministra požádalo o azyl několik jednotlivců a dvě rodiny. „Nejsme cílovou zemí,“ podotkl Chovanec. Migranti míří hlavně do Německa a Švédska kvůli tamním štědrým sociálním systémům a kvůli tomu, že tam mají zázemí, dodal.

Šedesát procent uprchlíků navíc podle něj nemá na azyl nárok, v jejich případě jde totiž o ekonomickou migraci. „Jednoznačně se ukazuje, že Evropa čelí ekonomické migraci. My říkáme, že je třeba regulace,“ uvedl ministr.

Český sociální systém je zatím podle něho nastaven tak, že by neměl lákat cizince ani do budoucna. Pokud by se tak stalo, vláda zasáhne, sdělil. Česká policie zadržela od června do současnosti podle informací České televize celkem 330 nelegálních běženců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue