Podpoří Miloš Melčák a Michal Pohanka daňové reformy?

Podpoří Miloš Melčák a Michal Pohanka daňové reformy?

Vláda se bojí svých poslanců a staví je „do latě“

  • 1203
Za největší hrozbu pro úspěch reformy veřejných financí nepovažuje Topolánkova vláda levicovou opozici, ale vlastní koaliční poslance. Premiér předem "zakázal" svým lidem při prezentaci daňových a sociálních změn tzv. lidovou tvořivost, tedy předkládání desítek pozměňovacích návrhů.

PŘEHLEDNĚ: CO MŮŽEME ČEKAT OD REFOREM?

HLASUJTE V ANKETĚ:
Jak se vám povede po reformě?

Kabinet trvá na tom, že celá reforma se bude v parlamentu projednávat jako jediný balík daňových a sociálních zákonů a tak se o něm také bude hlasovat. Finální verze by do Sněmovny měla přijít v červnu.

"Je to opatření hlavně kvůli našim poslancům. Jde o to, aby kdekterý z nich neřekl, že se mu to a to nelíbí, a v té konkrétní věci pak hlasoval s levicí," řekl MF DNES člen vedení ODS, který si nepřál být v této souvislosti jmenován.

Částečně to potvrzuje také předseda poslaneckého klubu Petr Tluchoř. "Nesmíme dopustit, aby se reforma rozpadla a prošly třeba jen věci, které přinesou zvýšení výdajů státního rozpočtu," uvedl. Přípustné podle něj budou pouze takové změny, na kterých se předem dohodne celá koalice.

S opozicí se nepočítá
Opozice, tedy sociální demokraté a komunisté, je pro vládu čitelná. Pro svou reformu od ní neočeká jediný hlas. Koaliční poslanci však už dávají najevo různé výhrady k jednotlivým částem.

Topolánkovi a jeho ministrům jde o to, aby je tentokrát udrželi na uzdě. Ani pak by však vláda neměla vyhráno. Koalice má ve Sněmovně jen sto poslanců.

Premiér už naznačil, že se bude muset spolehnout na pomoc dvou odpadlíků z ČSSD, Miloše Melčáka a Michala Pohanky. Uožnili jeho vládě získat důvěru, načež museli ze sociální demokracie odejít. Melčák s Pohankou se zatím k vládním plánům nechtějí vyjadřovat.

Topolánek zřejmě do značné míry kalkuluje s tím, že reformu nakonec podpoří, protože jinak by mohli přijít o poslanecké mandáty. Vláda totiž s úspěchem reformy veřejných financí spojila svou další existenci. Kdyby neprošla, patrně by se konaly předčasné volby, v nichž by přeběhlíci neměli naději dostat se na volitelná místa kandidátek.

Co udělá Tlustý?
Je tu však ještě jeden rebel – bývalý ministr financí a autor předvolebního konceptu daňových změn ODS Vlastimil Tlustý. Muví o projektu svého nástupce z KDU-ČSL Miroslava Kalouska jako o pouhém torzu reforem a velmi váhá s jeho podporou.

I kdyby Melčák s Pohankou odešli před hlasováním z jednacího sálu, potřebovala by vláda k přehlasování opozice všech sto hlasů ODS, lidovců a zelených. Anebo by musel odejít i Tlustý. Pak už by koalici stačilo devětadevadesát poslanců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video