Premiér Bohuslav Sobotka a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Premiér Bohuslav Sobotka a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová | foto: ČTK

Lidé mají mít 90 placených dnů na ošetřování blízkých, navrhla vláda

  • 573
Návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové na zavedení placeného dlouhodobého ošetřovného při péči o příbuzné, nemocné či po úrazu, schválila vláda. „Je to dobrá zpráva pro rodiny, pomůže to řešit řadu složitých situací, do kterých se rodiny dostávají,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Podmínkou přitom bude souhlas zaměstnavatele.

Vláda podle Marksové odsouhlasila tuto podmínku navrženou ministrem financí a šéfem hnut ANO Andrejem Babišem. Pak pro to hlasovali všichni přítomní členové vlády, takže návrh má velkou šanci v parlamentu projít.

„Na české poměry může souhlas zaměstnavatele být velká komplikace. Hlavní je ale uvést to do praxe. Když se uvidí, že zaměstnavatelé z velké míry dělají naschvály a nechtějí zaměstnance pustit, tak se ten zákon může vždycky na základě tlaku lidí změnit,“ uvedla Marksová. Podobná úprava, jakou navrhuje vláda, platí v sousedním Rakousku.

08.února 2017 v 10:28, příspěvek archivován: 08.února 2017 v 10:56

Ten, kdo bude pečovat o nemocné příbuzné po návratu z nemocnice, může čerpat 60 % mzdy až po dobu 3 měsíců.

V praxi by změna znamenala, že lidé, kteří se doma starají o příbuzné, by to mohli mít zaplacené. Vzít volno by si mohli až na 90 dnů a dostávali by ho ve stejné výši jako matky na mateřské či otcové na otcovské, tedy ve srovnání s platem by brali 60 procent denního vyměřovacího základu. Kritérium o jakou ošetřovanou osobu bude moci jít, bude poměrně přísné.

„Ta ošetřovaná osoba musí být v nemocnici nejméně sedm dnů s tím, že bude nejméně třicet dnů potřebovat poskytování dlouhodobé celodenní péče a bude na to muset být razítko nemocnice,“ řekla Marksová. Ošetřovaná osoba nebude muset žít trvale ve společné domácnosti.

„Je to věc, která může velmi pomoci rodinám. Jestliže v rodině je příbuzný, kdy ta rodina nemá možnost, aby se o něj postaral kdokoli jiný, než ten, kdo právě pracuje, tak to vytváří prostor pro sladění rodinného a pracovního života. Umožňuje nám to, abychom se lépe postarali o naše rodiče a prarodiče, kteří jsou třeba nemocní,“ řekl už dříve předseda vlády.

I z pohledu státu je to podle premiéra rozumné opatření, protože kdyby tito lidé leželi v zařízeních, která stát financuje, tak by náklady pro stát byly vyšší, než když se o potřebného postará jeho příbuzný.

08.února 2017 v 10:28, příspěvek archivován: 08.února 2017 v 10:43

Vláda schválila dlouhod ošetřovné, ale se změnou od ANO-s využitím musí dát souhlas zaměstnavatel. Tak uvidíme, jak to bude běžet v praxi...

Zaměstnavatelům vadilo, že by museli pracovníka na delší dobu uvolnit, najít za něj náhradu a držet mu místo. Nakonec vláda na popud ANO zapracovala do návrhu to, že souhlasit s tím bude muset zaměstnavatel.

Kriticky na návrh vlády reagovala opoziční ODS. „Starat se o své blízké, kteří se sami o sebe postarat nemohou, je určitě správné, nicméně dlouhodobé ošetřovné není cesta správným směrem. V rámci našeho programu hovoříme o možnosti, kdy by stát hradil pečujícím osobám dlouhodobě mzdu. Tedy odměnu například jako pěstounům, kdy se z této mzdy odvádí řádná srážka na zdravotní a sociální pojištění. Pečující by tak mohl být libovolně dlouhou dobu s členem rodiny, který potřebuje trvalou pomoc. Toto by pro nás byl jeden z možných nástrojů řešení dlouhodobé péče, který se dvacet let v naší zemi nedaří nastavit,“ reagovala exposlankyně ODS Lenka Kohoutová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video