Lékaři budou za osvědčení a atestace platit méně, rozhodla vláda. Ilustrační foto

Lékaři budou za osvědčení a atestace platit méně, rozhodla vláda. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Lékaři a zdravotníci budou za atestace platit méně, odsouhlasila vláda

  • 21
Lékaři, zubaři a farmaceuti zaplatí za atestační zkoušky nově místo 3500 korun jen 500. Snížení plateb za atestace podle zdrojů ČTK schválila vláda. Méně se má platit také za zkoušky v závěru certifikovaných kurzů, klesnou i poplatky za osvědčení pro sestry.

Zlevnění poplatků za zkoušky, testy a atestace navrhl ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09. Návrh by měl ulevit peněženkám zejména mladých lékařů a také zlepšit podmínky pro další vzdělávání lékařů a zdravotníků. Po získání atestace mohou lékaři pracovat samostatně bez odborného dohledu.

Nařízení by mělo podle Hegerova záměru platit od 1. srpna tohoto roku. Uchazečům, kteří již zaplatili za zkoušku podle dosavadních právních předpisů, ale zkoušku budou skládat za účinnosti nového nařízení, finanční rozdíl vrátí.

Za atestaci 500, za osvědčení tisícovku

Zlevnění se dotkne i neúspěšných doktorů. Pokud lékař zkouškou neprojde, zaplatí při opakování 3500 korun a při dalším pokusu 5000 korun. Nyní musel za jeden neúspěch platit 5000 a za druhý až 7000 korun.

Atestační zkoušky se skládají z teoretické a praktické části, za každou z nich se platí po 250 korunách. Při prvním opakování dá lékař za teoretickou část 2000 a za praktickou 1500, při druhém za teoretickou část 3000 a za praktickou 2000 korun.

Ve stejné škále se mění poplatky za certifikované kurzy, které jsou nyní stejné jako u atestačních zkoušek.

I zkouška k vydání osvědčení má dvě části. Celkem se za ni bude platit 1000 korun. Z toho 500 za teoretickou a 500 za praktickou část, při prvním opakování stoupne celková platba na 3000, při druhém na 5000 korun. Praktická a teoretická část bude stát stejně.

Nyní stojí zkouška celkem 2000 korun, při prvním opakování 4000 a při druhém 6000 korun.

Lékaři s poplatky nesouhlasili

Zkoušky lékařů a ostatních zdravotníků zpoplatnila vláda před dvěma lety v očekávání, že tak zvýší odpovědnost a motivaci zdravotníků za odborný růst.  Vláda tehdy argumentovala tím, že složení zkoušky má přímý vliv na růst platu a lepší uplatnění na pracovním trhu. Zavedení plateb i jejich výši kritizovala Česká lékařská komora a další organizace zdravotníků.

Snížení plateb za zkoušky je součástí širších změn ve vzdělávání zdravotníků. Patří k nim například rozšíření podpory rezidenčních míst. Peníze mají dostat na vzdělávání všichni uchazeči ve společném programu v prvních dvou letech a u vybraných oborů po celou dobu vzdělávání. Každý rok na tyto programy má jít půl miliardy korun.

Ministr heger tím chce zamezit odchodům lékařů do ciziny nad únosnou mez. Změny v systému dalšího vzdělávání byly také jedním z požadavků odborářské protestní akce Děkujeme, odcházíme.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video