Petr Mach

Petr Mach | foto: Michal Sváček, MAFRA

Vláda odklepla pozastavení činnosti euroskeptických Svobodných

  • 223
Vláda schválila návrh ministerstva vnitra na pozastavení činnosti několika stran. Po jednání kabinetu to řekl předseda vlády Petr Nečas, zdůraznil ale, že krok vlády je krokem správního orgánu a nikoliv politické rozhodnutí.

Mezi stranami s navrženým pozastavením činnosti je i euroskeptická Strana svobodných občanů Petra Macha, se kterou sympatizuje i prezident Václav Klaus, a deset dalších uskupení. Rozhodnutí o pozastavení by měl udělat Nejvyšší správní soud.

Devět stran a hnutí se na program vlády dostalo, protože předložilo výroční finanční zprávu Poslanecké sněmovně neúplnou nebo zprávu za rok 2009 a 2010 nedodalo vůbec. To se týká právě Machových Svobodných. Zbylá dvě hnutí, která vznikla teprve loni, zase podle ministerstva porušila zákon tím, že dosud neustavila své orgány.

Sněmovna v květnu požádala vládu, aby podala NSS návrh na zrušení nebo pozastavení činnosti celkem 84 stran a hnutí. Pozastavení činnosti poslanci chtěli třeba i u krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Podle vnitra, které od poslanců podklady převzalo, však v případě 73 stran a hnutí není podání návrhu aktuální.

U Machovy strany se Sněmovně nelíbilo, že kopie darovacích smluv předložené ve výroční zprávě nebyly úředně ověřené. "S ohledem na to, že šlo o prkotinu a že byly ověřené kopie darovacích smluv do zprávy doplněny, považoval bych za absurdní, kdyby vláda navrhla soudu pozastavení činnosti. Nejvyšší správní soud by i s ohledem na předchozí řízení v podobných kauzách mohl sotva návrhu vyhovět, když je výroční finanční zpráva doplněná a když původní nedostatek byl malicherný," reagoval předseda strany Petr Mach v pondělí.

Kvůli problémům s dodáváním finančních zpráv vedle Svobodných vláda navrhuje pozastavit činnost dalších pěti politických stran, jimiž jsou Český politický střed, Nezávislí starostové, STOP, "Viktor Kožený - Občanská federální demokracie" a 4 VIZE - www.4vize.cz. Podnět se týká i trojice hnutí - Hnutí Za Telefonování Zdarma, Karlovarské občanské alternativy a uskupení s názvem ZVON.

Další dvě hnutí, Naše Beskydy a OSMA - občané svému městu, která vznikla v roce 2010, podle ministerstva dosud neustavila své orgány. Podle zákona to přitom strany a hnutí musí udělat do šesti měsíců od svého vzniku, upozornilo vnitro v předkládací zprávě.

Strany a hnutí ale zatím mohou být v klidu. Vláda sice návrh vnitra posvětila, konečné slovo ale tak jako tak budou mít soudci Nejvyššího správního soudu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video