Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vláda schválila placení stokoruny za den v nemocnici

  • 1115
Vláda schválila novelu ministra zdravotnictví, která upravuje některé regulační poplatky. Lidé tak už na podzim zaplatí za pobyt v nemocnici místo 60 korun rovnou stovku za den.

Víc peněz pacienti dají za den pobytu v nemocnici, ale i na lůžkách další ústavní péče. Tedy například v lázních nebo léčebnách a ozdravovnách. Změna by měla začít platit od podzimu, o novele musí ještě rozhodnout parlament a podepsat ji prezident.

Krok vlády se nelíbí opozici. Podle ní bude mít dopad na nemajetné pacienty. "Zdražení je naprosto asociální, neboť tento poplatek se nepočítá do ochranného limitu a tudíž musí být zaplacen v každém případě i nemajetnými či nízkopříjmovými skupinami obyvatel," vyjádřil se středočeský hejtman a stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath.

Ministerstvo zdravotnictví ale takový názor nesdílí. Nechalo si vypracovat analýzu, podle které nejméně stokorunu za den lidé z peněženek stejně pomyslně vytáhnou. Bez ohledu na to, zda jsou nemocní nebo pochází ze sociálně slabých poměrů. "Dopady by tedy měly být neutrální, vyjma několika úplně nemajetných jedinců," míní ministerstvo.

Hegerovy plány

Ministr zdravotnictví Leoš Heger již dříve představil varianty dalšího navyšování poplatků, které padly během koaličních jednání v posledních týdnech. Politici se ale na nich neshodli.

Mezi nimi se objevilo například navýšení poplatku u lékaře z 30 na 50 korun, platby za den v nemocnici na až 200 korun a za návštěvu specialisty bez doporučení praktika na 200 korun, nyní se platí 30 korun. Mluvilo se také o zpoplatnění neakutní dopravy sanitou pěti korunami za ujetý kilometr, nyní pacienti neplatí nic.
Zdroj. ČTK

Novela ruší zákaz připlácení na lepší zdravotnickou péči. Připravuje tím půdu pro zavedení standardů. Tedy hranice mezi péčí plně hrazenou zdravotními pojišťovnami a tím, za co si bude moci připlatit pacient. Už letos by to mohl být lepší materiál. O příplatcích ve zdravotnické péči ale musí politici ještě jednat a mluvit do nich chce i Česká lékařská komora.

Změna zákona o veřejném zdravotním pojištění umožní také slučování zdravotních pojišťoven. Koalice se již loni dohodla, že legislativy využije při spojení pojišťovny ministerstva vnitra a vojenské pojišťovny.

Předloha původně počítala také s tím, že lidé nebudou platit za každou položku na receptu, ale zaplatí 30 korun za celý recept. Bez ohledu na to, kolik preparátů na něm lékař předepíše.

Ministři se ale v tomto bodě nedokázali shodnout a plán se proto ještě může změnit. "Budeme úpravu znovu předkládat v rámci jiného reformního zákona," uvedl mluvčí resortu zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Na novelu navazují tři reformní zákony o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, o specifických zdravotních službách a o zdravotnické záchranné službě. Ty by měly začít platit od roku 2012.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video