Vláda schválila nákup gripenů

  • 76
Vláda jednomyslně podpořila nákup nových stíhacích letounů. Na výjezdním zasedání v Plzni schválila smlouvy, podle kterých česká armáda začne v roce 2004 létat na prvních stíhačkách Jas-39 Gripen. Cena letadel bez výzbroje je 52,5 miliardy korun. S nákupem nových stíhaček nesouhlasí opozice. Poslanci se nákupem stíhaček budou zabývat 24. dubna.

Zbraně na nové stíhací letouny by stály dalších 7,2 miliardy, celkový rozpočet na pořízení gripenů je 60,2 miliardy.

Nákupu musí dát zelenou parlament
Nákupu stíhaček a výzbroje musí požehnat poslanci i senátoři. Stačí, aby neschválili zákon o úvěru, a vláda by neměla peníze na první splátky. Prvních třicet miliard korun chce totiž obstarat z úvěru a ze státních dluhopisů.

"Pokud sněmovna zamítne zákon o úvěru, nedojde ani k podpisu smlouvy. Nabídka konsorcia platí do konce června. Co by bylo pak, nevím," připustil Tvrdík, na čem může nákup stíhaček ztroskotat.

"Pokud bychom rezignovali na vlastní ochranu vzdušného prostoru, museli bychom požádat Severoatlantickou alianci o zabezpečení jejími vzdušnými silami a akceptovat výhody i nevýhody tohoto řešení," dodal ministr.

"Každá duševně příčetná vláda musí usilovat o to, aby zajistila bezpečnost své země včetně bezpečnosti svého vzdušného prostoru. Otázka, zda potřebujem stíhačky, které má, kromě Islandu a Lucemburska, každá členská země NATO, je stejně relevantní jako otázka, zda potřebujeme armádu a výdaje na ni," prohlásil po schválení nákupu stíhaček předseda vlády Miloš Zeman.

Jsme proti, ale nikoho vylučovat nebudeme, říká Nečas
Občanští demokraté, největší kritici návrhu, mají podle Tvrdíka stranický příkaz hlasovat proti stíhačkám. Jinak jim hrozí vyloučení z ODS. Místopředseda ODS Petr Nečas však tuto informaci odmítl.

"Nejsme sociální demokraté, abychom někoho vylučovali ze strany. Pan ministr Tvrdík používá princip podle sebe soudím tebe," řekl Nečas. "Jsme proti stíhačkám, ale rozhodně ne pod hrozbou vyloučení ze strany," dodal. Poslanci mají návrh zákona o úvěru ve druhém čtení projednávat ve středu.

Vláda věří na návrat investic
Součástí kontraktu jsou i zpětné investice výrobce - britsko-švédského konsorcia BAE-Systems/SAAB - do české ekonomiky ve výši 150 procent ceny zakázky. Offsety by měly dosáhnout 82 miliard korun, uvedl náměstek ministra obrany Štefan Füle.

"Když spočítáme investiční a provozní náklady, dostáváme se k částce zhruba 85 miliard korun, což jsou komplexní náklady na tento zbraňový systém do roku 2030," řekl po zasedání vlády ministr Tvrdík.

Peníze má přinést prodej Telecomu
Stroje, které Česká republika získá, budou podle ministra Tvrdíka plně kompatibilní s letouny NATO a není potřeba další technické vybavení. Z 24 stíhaček mají být čtyři stroje dvoumístné.

Nákup letadel chce vláda zaplatit z příjmů z privatizace. Podle ministra financí Jiřího Rusnoka by na nákup gripenů použila peníze získané z prodeje státního podílu v Českém Telecomu.

Gripeny, nebo peníze, žádá Tvrdík
Ministr obrany už před časem prohlásil, že armáda může být plně profesionální jen tehdy, pokud stát nakoupí nové stíhačky, nebo navýší rozpočet ministerstva o 20 miliard.

"Je to absolutní nesmysl," reagoval stínový ministr obrany ODS Petr Nečas. "Armáda teď především nesmí zahajovat megalomanské projekty, jako je nákup gripenů."

Současný ministr obrany tvrdí opak. "Z analýz, které máme k dispozici, vyplývá, že žádná vláda a žádný ministr obrany nedokáže udělat profesionalizaci ozbrojených sil bez navýšení zdrojů resortu, nebo nákupu nadzvukových letounů," řekl Tvrdík.

Pokud se stíhačky nekoupí, bude podle Tvrdíka třeba 20 miliard korun na dokončení projektu bitevníku L-159 Alca, který až dodnes stál ministerstvo 45 miliard korun.

"Je to hovadina, kterou se nemá cenu zabývat. Existuje křečovitá snaha gripeny nakoupit, až člověk nad zainteresovaností vlády žasne," řekl pro iDNES Nečas.

L-159 nejsou kompatibilní s letadly NATO
Podle sociálnědemokratického ministra obrany jsou peníze potřeba na výzbroj letadel L-159 a na rozšíření růstového potenciálu stroje.

"Stroje L-159 nejsou kompatibilní s letouny NATO, mají například odlišná rádia, chybí jim rozpoznávací zařízení "vlastní-cizí", nemohou tankovat za letu a podobně," říká Tvrdík.

"Současně bychom museli dokoupit některé další systémy jako je typ L-159B (dvoumístná verze Alcy)," řekl ministr.

Armáda má objednáno 72 letadel L-159. V případě nákupu stíhaček Gripen jich však bude potřebovat jen 36.

Výzbroj za 7,2 miliardy korun je přitom stejná pro stíhačky Gripen jako pro L-159. Nákup zbraní pro stíhačky i L-159 má být hrazen z příjmů z privatizace.

Premiér Miloš Zeman a ministr zahraničí Jan Kavan před začátkem výjezdního zasedání vlády v Plzni (22. dubna 2002).

Ministr zdravotnictví Bohumil Fišer a ministr kultury Pavel Dostál před začátkem výjezdního zasedání vlády v Plzni (22. dubna 2002).

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video