Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Základní registry spolknou za tři roky další miliardu. Měla to být půlka

  • 18
Chod základních registrů v dalších třech letech vyjde na více než 950 milionů korun. Částky na provoz schválila vláda na návrh ministerstva vnitra. Dosud sjednocování databází úřadů stálo zhruba 2,5 miliardy korun.

Podle materiálu, který vláda posvětila ve středu 12. září, má provoz základních registrů mezi léty 2013 až 2015 stát celkem 950 milionů 561 tisíc korun. Příští rok na chod registrů bude ze státního rozpočtu uvolněno necelých 309 milionů, v roce 2014 to bude 318 milionů a v roce 2015 pak 323 milionů.

Původní odhady ročních nákladů přitom podle ČTK hovořily o 150 milionech korun za rok.

Ministerstvo vypíše po schválení financí na provoz registrů otevřené nadlimitní řízení. V něm vybere firmu, která pro stát zajistí podporu systému základních registrů. "Cílem bude snížit plánované výdaje o zhruba 15 až 20 procent," uvedl Jiří Korbel z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Základní registry

  • Registr obyvatel - spadá pod ministerstvo vnitra
  • Registr osob - spadá pod Český statistický úřad
  • Registr územní identifikace, adres a nemovitostí - spadá pod Český úřad zeměměřický a katastrální
  • Registr práv a povinností - spadá pod vnitro

V minulosti přitom nad tendry vnitra vypsanými kvůli základním registrům visely pochybnosti. Reportér MF DNES tehdy upozornil, že vítězové stamilionových soutěží byli známí předem. Obě soutěže zrušil nakonec Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, ministerstvo tehdy vedené Radkem Johnem odmítlo pochybení. John však slíbil, že bude žádat slevy, aby se dorovnaly rozdíly mezi dražší cenou výherce a levnější cenou služeb firmy, která neuspěla (více o pochybnostech zde).

Na smluvní vztahy si prostřednictvím profesní ICT Unie (sdružení firem z oboru informačních technologií) v srpnu stěžovaly firmy, které registrům poskytují podporu některých funkcí. Firmy tvrdily, že smluvní vztahy vypršely s koncem července, stát následně smlouvy neprodloužil, a chod registrů se proto z velké části ocitl v právním vakuu. A tedy i riziku, že časem nebudou zajištěny všechny jeho funkce.

"Firmy zajišťují podporu a provoz na dobré slovo, jsou ubezpečovány, že smlouvy s nimi budou brzy podepsány, ale zatím se tak nestalo," popsal v srpnu za ICT Unii David Čapek. Informační a telekomunikační společnosti pro registry například hlídají bezpečnost provozu, monitorují problémy či provádějí správu zálohování. Vnitro a Český statistický úřad však iDNES.cz řekly, že chod registrů není nijak poznamenán.

Projekt základních registrů začal fungovat v červenci letošního roku. Jeho úkolem je sjednotit roztříštěné registry do čtyř základních a tím šetřit lidem i institucím čas při obíhání úřadů například při změně trvalého bydliště.

Ministerstvo vnitra tvrdí, že tak lidé i instituce ušetří miliardy, protože vyřídí více záležitostí z jednoho místa. V praxi se ovšem ukázalo, že pokud se takový efekt dostaví, budou si na něj muset lidé počkat. Ten, kdo si trvalé bydliště vybavoval v červenci, žádnou změnu nepocítil. Naopak musel navíc jít na Czech Point (praktickou zkušenost s registry čtěte zde).

Zavádění čtyř základních registrů dosud stálo zhruba 2,5 miliardy. Tři čtvrtiny částky Česko uhradilo z peněz evropských fondů. Náklady na rozjezd však ministerstvo vnitra bude ještě upřesňovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video