Vláda schválila mandát pro prezidenta Václava Klause k summitu o Libyi. Ministr obrany Vondra odmítá srovnání situace v Libyi a bývalé Jugoslávii, kde nakonec NATO zasáhlo.

Vláda schválila mandát pro prezidenta Václava Klause k summitu o Libyi. Ministr obrany Vondra odmítá srovnání situace v Libyi a bývalé Jugoslávii, kde nakonec NATO zasáhlo. | foto: iDNES.cz

Libye není jako Jugoslávie, vláda je zdrženlivá k vojenskému zásahu

  • 28
Srovnávat situaci v Libyi, kde probíhá povstání proti režimu Muammara Kadáfího, a v bývalé Jugoslávii, kde nakonec NATO vojensky zasáhlo proti režimu Slobodana Miloševiče, není podle ministra obrany Alexandra Vondry možné. Zásah v Libyi by musela schválit Rada bezpečnosti OSN.

"Nevíme přesně, kdo stojí v Libyi na druhé straně," odmítl Vondra v rozhovoru pro Radiožurnál volání bývalého prezidenta Václava Havla po vojenském zásahu zemí Západu proti režimu Kaddáfího.

Vláda Petra Nečase ve středu schválila mandát, s nímž pojede v pátek prezident Václav Klaus na mimořádný summit Evropské unie k dění v Libyi a v severní Africe. Česko patří k zemím, které zastávají "konzervativní" postoj.

Vondra nečeká, že by se při setkání ministrů obrany zemí NATO ve čtvrtek či na schůzce předních evropských státníků, kde bude Česko zastupovat Klaus, jednalo o možnosti vojenského zásahu. "Pokud by se takové rozhodnutí mělo činit, byl by k tomu třeba základní právní rámec, to znamená mandát Rady bezpečnosti OSN," říká Vondra.

To po jednání vlády potvrdil i premiér. "Co se týče případných úvah o krocích, které by měly být, tak my jsme jednoznačně zastánci toho, že by se tak mělo dít pouze se souhlasem Rady bezpečnosti OSN," uvedl premiér.

Václav Klaus

Proti případnému vojenskému zásahu se už odmítavě vyjádřil prezident Václav Klaus. "S panem exprezidentem nesouhlasím v mnoha věcech. Nejfatálněji jsem s ním nesouhlasil, když chtěl bombardovat Bělehrad. Nesouhlasím s ním ani v této věci," prohlásil tento týden Klaus. Vojenská intervence by vše pokazila i podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.

Klausovo stanovisko ve středu zopakoval i ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Ladislav Jakl. "Situace v Libyi je velmi nepřehledná a dělat riskantní rozhodnutí není moudré. Jde o lidské životy. Myslet si, že víme, po kom máme střílet, a koho chránit, je nesmysl. Česká republika není zemí, která by si měla hrát na světového četníka," řekl Jakl v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Prezident Klaus podle něj na summit Evropské unie odjíždí coby "chladící článek". "Pokud by se nálada vyhrotila, bude to on, kdo řekne: Počkejte. Radši přemýšlejme, než uděláme něco špatně," nechal se slyšet Jakl.

Vláda ve své pozici k Libyi konstatuje, že už koncem února žádala okamžité zastavení represí a použití síly proti demonstrantům a odsoudila násilí. Vyzvala také libyjský režim, aby zahájil politický dialog a respektoval lidská práva. Česko rovněž podpořilo sankce Evropské unie vůči Libyi. Ty zahrnují zbrojní embargo či zmrazení finančních prostředků některých libyjských činitelů.

Británie a Francie v současné době navíc připravují návrh rezoluce o bezletové zóně nad Libyí, který také musí projednat a schválit Rada bezpečnosti OSN.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video