Státní orgány boj s černým alkoholem podcenily, tvrdí analýza (ilustrační snímek).

Státní orgány boj s černým alkoholem podcenily, tvrdí analýza (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Lidé kšeftující s alkoholem měli pocit beztrestnosti, říká analýza

  • 13
Úřady podcenily černý trh s alkoholem, a jeho aktéři tak získali pocit beztrestnosti. Takový je jeden ze závěrů analýzy pěti ministerstev o potírání černého trhu s alkoholem. Dokument, který ve středu projedná vláda, obsahuje kromě výčtu nedostatků v činnosti státních úředníků i návrhy, aby se podobná série otrav neopakovala.

Analýza ministerstev financí, vnitra, zemědělství, průmyslu a obchodu a zdravotnictví se zaměřila na činnost celní správy, orgánů ochrany veřejného zdraví, zemědělské a potravinářské inspekce, obchodní inspekce či policie.

A dokument ukazuje, jak jednotlivé instituce nedokázaly hlavně v posledních dvou letech s černým trhem dostatečně bojovat. Autoři analýzy sice konstatují, že se stát snažil nelegální obchod s lihovinami poměrně důsledně kontrolovat, ani to však nestačilo. Černý trh byl silnější.

"I když byla kontrolní a represivní činnost v oblasti černého trhu s alkoholem poměrně značná, stále to bylo nedostatečné vzhledem k jeho rozsahu," píše se v dokumentu.

"Ať už to bylo způsobeno rozpočtovými omezeními, nedostatečnými informacemi nebo i liknavým přístupem konkrétních odpovědných osob, ukazuje se, že postihování černého trhu s alkoholem mělo nižší prioritu, než bylo vzhledem k jeho rozsahu potřebné, a bylo tak na něj vynakládáno méně lidských, materiálních i finančních zdrojů, než by bylo odpovídající. To mělo za následek to, že část osob zapojených do černého trhu s alkoholem získala pocit bezpečí a 'beztrestnosti'," uvádí se dále.

Autoři analýzy kritizují i to, že spolu jednotlivé úřady špatně komunikovaly. A pokud ano, ne vždycky to k něčemu vedlo. "Na podněty od jiných orgánů nebylo v některých případech reagováno vůbec, někdy byla reakce nedostatečná a nepracovalo se s nimi tak, jako se zjištěními vzešlými z vlastní činnosti," píše se v dokumentu.

Úředníkům a policistům navíc podle analýzy nepomohli ani zákonodárci. Tím, že příprava trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby už není trestným činem, policie v některých případech nemůže efektivně zasáhnout. Musí prostě čekat, až se nějaký trestný čin stane.

Zakažte prodej alkoholu z automatů

V analýze její tvůrci rovněž navrhují zpřísnit některé zákony, například zákon o spotřební dani, zákon o lihu, trestní zákoník či zákon o povinném značení lihu. 

"V rámci legislativního procesu přípravy novely zákona je vhodné důsledně prosazovat zákaz prodeje lihovin z automatů a zákaz internetového prodeje lihu a lihovin a dále absolutní zákaz prodeje lihovin mimo 'kamenné' prodejny," dodávají tvůrci analýzy.

Série otrav metylalkoholem se začala v Česku šířit začátkem září. Od té doby se alkoholem otrávilo 78 lidí, 33 zemřelo. Někteří přeživší budou mít doživotní následky, zejména poškozený zrak. V kauze otrav jedovatým alkoholem je 45 obviněných, z toho dvanáct lidí policie stíhá vazebně (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video