Premiér svého kandidáta neprosadil, názory ministrů na navržená jména byly příliš rozdílné.

Premiér svého kandidáta neprosadil, názory ministrů na navržená jména byly příliš rozdílné. | foto: Michal Doležal, ČTK

Vláda přerušila jednání o eurokomisaři, názory se příliš liší

  • 136
Jméno budoucího českého eurokomisaře se dnes nedozvíme. Úřednická vláda Jana Fischera jednání přerušila, názory ministrů nominovaných do kabinetu ODS, ČSSD a Stranou zelených jsou příliš rozdílné. Rozhodnout by se mělo na mimořádné schůzi v úterý dopoledne.

"Vláda po obšírné diskusi jednání přerušila s tím, že rozhodne na mimořádné schůzi  zítra v 10 hodin," uvedl mluvčí vlády Roman Prorok.

Orientační hlasování dnes potvrdilo, že si každá ze stran stojí jednotně za svým kandidátem. ČSSD navrhuje Vladimíra Špidlu, ODS Alexandra Vondru, zelení Jana Švejnara a premiér Fischer Zdeňka Tůmu. - o výsledku orientačního hlasování ve vládě čtěte více zde

Dvě nejsilnější strany se kromě navržených jmen liší i ve způsobu, jakým by vláda měla eurokomisaře vybrat. ODS by raději dohodu než těsné hlasování, které by nevadilo ČSSD.

Paroubek kritizoval Fischera na Facebooku

Úřednický premiér odmítl odejít do Bruselu

"Ať vláda hlasuje a rozhodne o jednotlivých kandidátech, kteří byli dosud navrženi politickými stranami. Buď některý z nich získá většinu, anebo ne, a pak má smysl znovu jednat," píše se v profilu šéfa sociálních demokratů Jiřího Paroubka na komunitním serveru Facebook.

návrhy ve vládě

ODS - Alexandr Vondra, bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti

ČSSD - Vladimír Špidla, expremiér, dnes eurokomisař pro sociální věci

SZ- Jan Švejnar, ekonom (návrh podpořili i lidovci, kteří ve vládě "své lidi" nemají)

návrh premiéra - Zdeněk Tůma, šéf České národní banky

Jeho rival, předseda občanských demokratů Mirek Topolánek, už dopoledne vydal prohlášení, ve kterém naopak nabízel odklad rozhodnutí.

"Pokud se na žádném z kandidátů vláda většinově neshodne (...) bude nutné najít nového. (...) Uvědomuji si, že k této dohodě musí dojít v řádu hodin a že bychom nejpozději pozítří měli o takovém kandidátovi informovat veřejnost," napsal Topolánek.

Dodal, že by výsledek jednání vlády měl být spíše dohodou než hlasováním s těsnou nadpoloviční většinou.

Paroubek se na Facebooku takové argumentaci ale podivuje: "Premiér se opakovaně vyjádřil, že už není čas a vláda musí dnes rozhodnout. Podobný názor měli dosud i jiní politici, včetně Mirka Topolánka. Proč dnes názor mění?"

Podle něj důvody ke spěchu nepominuly, šéf Evropské komise José Barroso chce mít jména svých kolegů na stole do konce týdne. "Jsem toho názoru, že si takové tanečky veřejnost nezaslouží. Pokud někdo používal slova jako ´bramboračka´, pak by se neměl nyní stát jejím dalším kuchařem," napsal Paroubek.

Pro koho zvednou ruku?

Většina ministrů se dnes při příchodu na vládu vyhnula přímé odpovědi na otázku, koho podpoří při hlasování o eurokomisaři. Jen ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška podpořil Vladimíra Špidlu a ministryně školství Miroslava Kopicová svého bývalého kolegu z vlády Alexandra Vondru.

Rostislav Vondruška, ministr pro místní rozvoj (navrhla ho ČSSD): Dobrým kandidátem je pan Špidla. Mohl by totiž zůstat komisařem pro sociální věci zaměstnanost a nemusel by jít na kulturu.

Miroslava Kopicová, ministryně školství (navrhla ji ODS): Samozřejmě mám favorita, Sašu Vondru. Žádný konsensus ale není.

Vladimír Tošovský, ministr průmyslu a obchodu (navržen ČSSD): Mám svého kandidáta, ale řeknu to až na vládě. Rozhoduji se podle svého svědomí, ne podle toho, kdo mě vyslal do vlády.

Gustáv Slamečka, ministr dopravy (navrhla ho ODS): Všechny kandidáty ani neznám. Jsem zvědav, s kým pan premiér přijde.

Jakub Šebesta, ministr zemědělství (navrhla ho ČSSD): Budu se rozhodovat podle vhodnosti kandidáta, ale řeknu to až premiérovi.

Jak o víkendu zjistila redakce iDNES.cz, lídři ODS a ČSSD nabídli křeslo eurokomisaře přímo premiérovi Fischerovi. Ten ale nakonec funkci odmítl a v neděli navrhl šéfa České národní banky Zdeňka Tůmu. - čtěte Fischer chce v Bruselu šéfa ČNB Tůmu. Hradní hra, mračí se Topolánek 

Češi by dlouho otálet neměli

Česká republika sice není jediným státem EU, který zatím nenominoval svého příštího eurokomisaře, ale příliš času na zveřejnění nominace už nemá, připomíná ČTK.

Dnes večer oznámí švédské předsednictví datum mimořádného summitu. A seznam chce mít před ním. Podle kuloárních zpráv by se setkání špiček EU mohlo konat ve čtvrtek 12. listopadu, nebo v neděli 15. listopadu večer.

Podle informací ČTK své nominace zatím neupřesnilo pět zemí: kromě Česka i Británie, Irsko, Řecko a Malta.

Na rychlé sestavení nové komise tlačí její designovaný předseda José Barroso. Současná komise (rovněž pod jeho vedením) totiž přesluhuje a summit EU jí musel v říjnu prodloužit mandát. EU by navíc ráda, aby nová komise začala fungovat do konce letošního roku, což ale zřejmě není reálné.

Nutné je totiž schválení komise Evropským parlamentem. Tomu předchází "grilování" - europoslanci už si předběžně rezervovali pro slyšení jednotlivých kandidátů poslední týden v listopadu a první v prosinci. I tak se ale zdá, že nová komise začne fungovat až v lednu nebo začátkem února příštího roku, uvedla ČTK.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video