Vláda premiéra Buzka skončila

- Politické přežití polského premiéra Jerzyho Buzka se počítá na pouhé hodiny. Od Buzka se odvrátila nejen koaliční Unie svobody, ale na úterním nočním zasedání v zásadě souhlasila s premiérovým obětováním i jeho vlastní Volební akce Solidarita.
"Pokud bych tím zachránil koalici, jsem připraven odstoupit," prohlásil již ostatně sám Buzek.

Vedení jeho mateřské strany se už ale shodlo na změně celé vlády. "Vedení se domluvilo na tom, že bude s Unii svobody vyjednávat o změně celé vlády," řekl jeden z předáků Volební akce Solidarita Jan Maria Rokita s tím, že v rámci strany jsou již kandidáti na post ministerského předsedy. Jména však neuvedl.

Není však zatím jisté, zda Unii svobody tato nabídka uspokojí s Volební akcí Solidarita setrvá v koalici.

"Koalici může zachránit jedině demise předsedy vlády," tvrdí Unie svobody. Premiér včera o řešení vládní krize, která vypukla kvůli jím iniciovanému rozehnání samosprávy klíčového varšavského obvodu Centrum, jednal s prezidentem Aleksandrem Kwasniewským.

Z téměř hodinové schůzky pronikla z informovaných kruhů zpráva, podle níž prezident Buzkovi doporučil demisi a vyzval ho, aby odstoupil co nejrychleji.

Přestože Kwasniewski vyšel před čtyřmi lety z dnes opozičního Svazu demokratické levice (SLD), vyzval prezident nepřímo vládní strany, aby se co nejrychleji dohodly na pravidlech dalšího fungování vlády, a zabránily tak předčasným volbám.

"Polsko se nachází v klíčovém momentu, kdy vede složitá jednání o vstupu do Evropské unie," prohlásil prezident. Podle Kwasniewského potřebuje země pokračovat v reformách a přijímání zákonů nutných pro přípravu Polska na vstup do EU. Prezident se postavil proti odchodu středo-pravicového kabinetu přesto, že "jeho" SLD by podle průzkumů v předčasných volbách jasně zvítězila se čtyřiceti procenty hlasů.

Obě dnešní vládní strany by dohromady získaly necelých pětadvacet procent. Obavy z dopadu nestabilní situace na další vyhlídky země vyslovil i ministr hospodářství Janusz Steinhoff. "Musíme udržet jednotu, abychom vyslali signál světu, že Polsko je stabilní zemí," dodal ministr, citovaný agenturou Reuters.

Zatímco Buzkův osud se po třiceti měsících ve funkci zdá zpečetěn, znepřátelené vládní strany sondují možnosti řešení krize. "Jsme připraveni k rozhovorům v každém okamžiku a prakticky na jakékoli téma," uvedl mluvčí Solidarity Piotr Zak.

"Vážná nabídka k rozhovorům je nabídkou tehdy, jestliže má Volební akce Solidarita kandidáta na premiéra a zaručí, že za ním stojí parlamentní většina," citovaly agentury Wladyslawa Frasyniuka z Unie svobody. Koaliční vláda pod Buzkovým vedením provedla za dva a půl roku několik zásadních reforem v zemi - samosprávy, zdravotnictví či penzijního systému. Ty sice přiblížily zemi členství v unii, ale potíže se zaváděním stály vládu popularitu.

Největším problémem kabinetu však bylo blokování liberálních hospodářských reforem šéfa Unie svobody a vicepremiéra Leszka Balcerowicze částí AWS. Spor o zastupitelstvo ve varšavské části Centrum byl podle analytiků jen vyvrcholením problémů ve vládě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video