Trestní zákoník (ilustrační foto).

Trestní zákoník (ilustrační foto). | foto: Petr Topič, MAFRA

Vláda posvětila snazší hlášení korupce i stíhání poslanců a senátorů

  • 4
Vláda ve středu posvětila návrh novely trestního řádu a trestního zákoníku, který by měl motivovat k častějšímu oznamování korupce. Jedním ze základních cílů předlohy je úprava pravidel pro trestní stíhání poslanců, senátorů nebo soudců a zavedení trestnosti i u přípravy krácení daně.

Současná legislativa podle podkladů ministerstva spravedlnosti pro členy vlády nemotivuje k oznamování korupce, a tak policii mohou v některých případech chybět důkazy o korupčním jednání, nebo se o něm ani nedozví.

Motivovat k oznamování korupce by mělo znovuzavedení určité formy účinné lítosti do trestního řádu. Nyní hrozí postih oběma stranám, a nemají tedy zájem úplatkářství odhalit. Novela počítá například s tím, že policie dočasně odloží trestní stíhání člověka, který oznámil korupci, pokud slíbil nebo poskytl úplatek jen proto, že o něj byl požádán, a zároveň to nahlásil bez zbytečného odkladu.

Novela by měla upravit trestní stíhání bývalých poslanců poté, co jim skončí mandát, a tedy ztratí imunitu. Pokud nyní chce policie poslance obvinit, musí nejprve požádat Sněmovnu o jejich vydání. Pokud nejsou vydáni, tak ústava jejich stíhání dovoluje až poté, co o funkci přijdou. Mezitím nemůže trestní stíhání pokračovat, musí být zastaveno a policisté mohou přijít o důležité stopy nebo svědky.

Novela by měla policii umožnit, aby zajistila důležité důkazy a „schovala“ je na pozdější dobu. Pak by mohla policie stíhání pouze přerušit do doby, kdy bude moct být dotyčný opět stíhán, tedy například po uplynutí poslaneckého mandátu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video