Jedním ze symbolů ghett se stala i prostějovská kolonie U Svaté Anny.

Jedním ze symbolů ghett se stala i prostějovská kolonie U Svaté Anny. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Vláda pošle do ghett zdravotní pomocníky. Poradí Romům, kudy k lékaři

  • 470
V ghettech v Česku by mohli brzy působit zdravotní pomocníci. Obyvatelům by měli nejen radit s tím, jak se mají starat o své zdraví. V případě potřeby by jim měli lékaře také najít a doprovodit je k němu. Počítá s tím pro příští a přespříští rok vládní strategie boje proti sociálnímu vyloučení.

Opatření má přispět ke zlepšení zdraví lidí z takzvaných vyloučených lokalit, kde žijí převážně Romové. Jejich zdravotní stav je podle dřívějších výzkumu horší než u ostatních obyvatel Česka.

Podle pět let staré analýzy je v Česku kolem 300 ghett. V těchto chudinských domech a čtvrtích by mohlo žít zhruba 80 tisíc lidí, zejména Romů. Vládní agentura pro sociální začleňování už dříve uvedla, že takovýchto míst přibývá a mohlo by jich být už kolem čtyř set.

Dva roky stará národní zpráva o romské populaci a zdraví obsahuje i výsledky výzkumu, do něhož se zapojila tisícovka Romů. Podle zjištění se zhoršení zdraví u Romů projevuje už před padesátkou. U osob nad 60 let je pak výskyt zdravotních potíží a nemocí výrazně vyšší, než je průměr ve společnosti. Trpívají navíc třemi i více chorobami.

Vadný chrup a cigarety

Bezmála polovina pětačtyřicátníků a starších Romů má vadný chrup. Všechny zuby nemá každý třetí od 22 do 25 let. Denně kouří tři pětiny Romů nad 16 let. Téměř 30 procent nynějších kuřáků začalo s cigaretami v době, kdy jim ještě nebylo 13 let. Pravidelný pohyb pak nemá sedm z deseti dospělých a dvě pětiny nezletilých Romů, uvádí zpráva.

Podle zprávy za horší zdravotní stav mohou nedobré životní podmínky, odlišný přístup k nemocem a prevenci, jiné stravování i nízká kvalifikace a s ní spojená těžší fyzická práce v rizikových podmínkách. Roli ale hraje také nedůvěra k institucím a neschopnost komunikovat s lékaři.

Testování asistentů

O zavedení zdravotnických asistentů vláda jednala v roce 2005. V některých lokalitách už fungují. Působení sociálně-zdravotních pomocníků pak v letech 2005 až 2007 otestoval pilotní projekt, kabinet jeho výsledky vyhodnotil v létě 2008.

Tyto "bariéry" by měli pomoci překonat právě sociálně-zdravotní pomocníci. Vládní strategie počítá, že se zaměří mimo jiné na prevenci.

Obyvatele ghett by měli motivovat k tomu, aby se o své zdraví starali a chodili na preventivní prohlídky. Dbát by měli také na to, aby děti dostaly očkování a chodily k zubaři. Pomoci by měli při vyhledání lékaře a při zaregistrování pacienta u něj. K doktorovi by měli nemocné také doprovázet a měli by jim vysvětlit postup léčby.

Zavedení pozic sociálně-zdravotních pomocníků dostalo v příštím a přespříštím roce na starost ministerstvo práce, spolupracovat s ním má vládní agentura a resort zdravotnictví. Autoři strategie pro boj se sociálním vyloučením nepředpokládají, že by zřizování postů státní rozpočet něco stálo. Peníze na pomocníky by měli získat poskytovatelé sociálních služeb z dotací od ministerstev práce a zdravotnictví, které se rozdělují už nyní.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video